Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Svět umbry

Uznání a copyright: Dennis L. Mammana (TWAN)

Pozorovatelé oblohy z celého světa se 14. listopadu shromáždili na této malé planetě, aby mohli být v temném umbrálním stínu Měsíce. Měsíc opravdu vrhal stín při úplném zatmění Slunce minulý měsíc a tou malou planetou je ve skutečnosti pláž na ostrově Green Island u pobřeží Queenslandu v Austrálii. Obrázek samotný je první projekcí maličké planety s úplným slunečním zatměním a je to digitálně spojených a stočených 8 snímků, které pokrývají 360x180 stupňů. Neohrožený fotograf nesměl při tom celém vzrušení během totality zapomenout vyfotit jak stranu zatmění, tak i opačnou. Zatmělé Slunce je uprostřed u obzoru této maličké planety, obklopené zářící sluneční koronou. Nahoře obrázku lze spatřit Venuši. Vpravo dole svítí jasná hvězda Sirius u vrcholu velmi vysokého stromu.

Štítky: Sluneční zatmění, Umbra, Australia, Tse


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »