Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Svět umbry

Uznání a copyright: Dennis L. Mammana (TWAN)

Pozorovatelé oblohy z celého světa se 14. listopadu shromáždili na této malé planetě, aby mohli být v temném umbrálním stínu Měsíce. Měsíc opravdu vrhal stín při úplném zatmění Slunce minulý měsíc a tou malou planetou je ve skutečnosti pláž na ostrově Green Island u pobřeží Queenslandu v Austrálii. Obrázek samotný je první projekcí maličké planety s úplným slunečním zatměním a je to digitálně spojených a stočených 8 snímků, které pokrývají 360x180 stupňů. Neohrožený fotograf nesměl při tom celém vzrušení během totality zapomenout vyfotit jak stranu zatmění, tak i opačnou. Zatmělé Slunce je uprostřed u obzoru této maličké planety, obklopené zářící sluneční koronou. Nahoře obrázku lze spatřit Venuši. Vpravo dole svítí jasná hvězda Sirius u vrcholu velmi vysokého stromu.

Štítky: Sluneční zatmění, Umbra, Australia, Tse


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »