Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 17: Stereo pohled z oběžné dráhy

Uznání: Gene Cernan, Apollo 17, NASA; Anaglyph by Patrick Vantuyne

Nasaďte si červenomodré brýle a vychutnejte si skvělý pohled z jiného světa. Tuto scénu zachytil velitel Apolla 17 Eugene Cernan 11. prosince 1972 z oběžné dráhy Měsíce jeden oběh před přistáním. Stereo anaglyf vznikl ze dvou fotografií (AS17-147-22465, AS17-147-22466), které Cernan pořídil z paluby lunárního modulu Challenger, když spolu s Dr. Harrisonem Schmittem přelétal nad místem přistání Apolla 17 v údolí Taurus-Littrow. Ve středu obrázku se zvedá sluncem osvětlené, rozsáhlé pohoří zvané South Massif, nalevo od údolí Taurus-Littrow. Za pohořím u měsíčního okraje je Moře jasu (Mare Serenitatis). V popředí proti vrcholku South Massif je vidět velitelská sekce America pilotovaná Ronem Evansem.

Dnes v noci sledujte: Meteorický roj Geminid.

Štítky: Měsíc, Apollo 17, Stereo, Landing, South massif, Taurus-littrow


7. vesmírný týden 2026

7. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 2. do 15. 2. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti a je viditelný ráno a dopoledne. Nízko na večerní oblohu se dostává Merkur, velké planety jsou zatím vidět všechny. Aktivita Slunce byla vysoká, ale polární záře byla vidět jen v severských zemích. Chystá se start mise Crew-12 k ISS. Před 65 lety se na cestu k Venuši vydala Veněra 1. Před 25 lety přistála NEAR-Shoemaker na planetce Eros a před 15 lety minula mise Stardust kometu 9P/Tempel.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »