Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 17: Stereo pohled z oběžné dráhy

Uznání: Gene Cernan, Apollo 17, NASA; Anaglyph by Patrick Vantuyne

Nasaďte si červenomodré brýle a vychutnejte si skvělý pohled z jiného světa. Tuto scénu zachytil velitel Apolla 17 Eugene Cernan 11. prosince 1972 z oběžné dráhy Měsíce jeden oběh před přistáním. Stereo anaglyf vznikl ze dvou fotografií (AS17-147-22465, AS17-147-22466), které Cernan pořídil z paluby lunárního modulu Challenger, když spolu s Dr. Harrisonem Schmittem přelétal nad místem přistání Apolla 17 v údolí Taurus-Littrow. Ve středu obrázku se zvedá sluncem osvětlené, rozsáhlé pohoří zvané South Massif, nalevo od údolí Taurus-Littrow. Za pohořím u měsíčního okraje je Moře jasu (Mare Serenitatis). V popředí proti vrcholku South Massif je vidět velitelská sekce America pilotovaná Ronem Evansem.

Dnes v noci sledujte: Meteorický roj Geminid.

Štítky: Měsíc, Apollo 17, Stereo, Landing, South massif, Taurus-littrow


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »