Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad lesem toulcovníků

Uznání a copyright: Florian Breuer

Před slavným pozadím hvězd a galaxií se nachází jedny z nejneobvyklejších stromů na Zemi. Stromy zvané toulcovníky jsou ve skutečnosti dužnaté rostliny aloe, které mohou dorůstat rozměrů stromů. Jméno toulcovník pochází z historické užitečnosti jejich dutých větví sloužících jako toulce na oštěpy. Tyto stromy se vyskytují především v jižní Africe a na obrázku je kompozice z 16 expozic z toulcovníhového pralesa v jižní Namibii. Věk některých z nejvyšších toulcovníků v parku se odhaduje na 300 let. Za stromy je vidět světlo malého města Keetmanshoop v Namibii. V dálce se v pozadí vypíná oblouk majestátního centrálního pásu naší Mléčné dráhy. V ještě větší dálce jsou vlevo vidět Velký a Malý Magellanův oblak, menší satelitní galaxie Mléčné dráhy, které jsou na jižní polokouli dost výrazné.

Poslední opakovací den v tomto století: Dnes bude po dobu jedné sekundy datum a čas stejné 12/12/12 12:12:12.

Štítky: Mléčná dráha, Magellanic clouds, Quiver trees


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »