Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 604: Obří porodnice hvězd

Uznání: Hubble Legacy Archive, ESA, NASA; Processing - Donald Waid

Hvězdy se někdy rodí uprostřed chaosu. Velký oblak plynu v blízké galaxii M33 asi před 3 milióny let vytvořil husté vnitřní uzlíky, které gravitačně zkolabovaly za vzniku hvězd. NGC 604 je tak velká, že by tam mohlo vzniknou dost hvězd i na kulovou hvězdokupu. Na snímku nahoře z Hubblova kosmického dalekohledu je vidět mnoho mladých hvězd z tohoto mračna i spolu s původním plynovým oblakem. Některé hvězdy byly natolik hmotné, že se již vyvinuly a vybuchly jako supernova. Nejjasnější hvězdy vlevo emitují světlo tak energetické, že vytvářejí jedno z největších známých mračen ionizovaného vodíku, které je srovnatelné s mlhovinou Tarantule v blízkém sousedu naší Mléčné dráhy ve Velkém Magellanově mračnu.

Štítky: Kosmonaut, Družice, Westar


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »