Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zrychlené video úplného zatmění Slunce

Uznání a copyright: Colin Legg

Už jste někdy zažili zatmění Slunce? Zrychlené video nahoře zachycuje jedno z takových zatmění do podrobností tak, jak bylo vidět minulý měsíc z Austrálie. Na začátku videa je malé ztlumení Slunce a okolní Země sotva postřehnutelné. Ovšem jakmile Měsíc zakryje skoro celé Slunce, tak se zleva přižene tma a zcela zastiňuje část Slunce. Při totalitě je vidět pouze jasná sluneční korona, která přesahuje okraj Měsíce a temnota kolem vás. Vzdálené obzory jsou stále jasné, jelikož nejsou v tom nejtmavějším stínu. Uprostřed totality se temtota způsobovaná stínovým kuželem, který se táhne až k Měsíci, dotkne pod zatmělým Slunce obzoru. Když sluneční zatmění, obvykle po několika minutách, končí, tak se celý proces obrací a stín Měsíce se pohybuje na druhou stranu. Zatmění Slunce lze často pozorovat v rámci akcí organizovaných podél úzké dráhy zatmění, nebo na specializovaných plavbách lodí či letů letadel.

Štítky: Shadow, Total solar eclipse, Video, Time-lapse


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »