Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zrychlené video úplného zatmění Slunce

Uznání a copyright: Colin Legg

Už jste někdy zažili zatmění Slunce? Zrychlené video nahoře zachycuje jedno z takových zatmění do podrobností tak, jak bylo vidět minulý měsíc z Austrálie. Na začátku videa je malé ztlumení Slunce a okolní Země sotva postřehnutelné. Ovšem jakmile Měsíc zakryje skoro celé Slunce, tak se zleva přižene tma a zcela zastiňuje část Slunce. Při totalitě je vidět pouze jasná sluneční korona, která přesahuje okraj Měsíce a temnota kolem vás. Vzdálené obzory jsou stále jasné, jelikož nejsou v tom nejtmavějším stínu. Uprostřed totality se temtota způsobovaná stínovým kuželem, který se táhne až k Měsíci, dotkne pod zatmělým Slunce obzoru. Když sluneční zatmění, obvykle po několika minutách, končí, tak se celý proces obrací a stín Měsíce se pohybuje na druhou stranu. Zatmění Slunce lze často pozorovat v rámci akcí organizovaných podél úzké dráhy zatmění, nebo na specializovaných plavbách lodí či letů letadel.

Štítky: Shadow, Total solar eclipse, Video, Time-lapse


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »