Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zrychlené video úplného zatmění Slunce

Uznání a copyright: Colin Legg

Už jste někdy zažili zatmění Slunce? Zrychlené video nahoře zachycuje jedno z takových zatmění do podrobností tak, jak bylo vidět minulý měsíc z Austrálie. Na začátku videa je malé ztlumení Slunce a okolní Země sotva postřehnutelné. Ovšem jakmile Měsíc zakryje skoro celé Slunce, tak se zleva přižene tma a zcela zastiňuje část Slunce. Při totalitě je vidět pouze jasná sluneční korona, která přesahuje okraj Měsíce a temnota kolem vás. Vzdálené obzory jsou stále jasné, jelikož nejsou v tom nejtmavějším stínu. Uprostřed totality se temtota způsobovaná stínovým kuželem, který se táhne až k Měsíci, dotkne pod zatmělým Slunce obzoru. Když sluneční zatmění, obvykle po několika minutách, končí, tak se celý proces obrací a stín Měsíce se pohybuje na druhou stranu. Zatmění Slunce lze často pozorovat v rámci akcí organizovaných podél úzké dráhy zatmění, nebo na specializovaných plavbách lodí či letů letadel.

Štítky: Shadow, Total solar eclipse, Video, Time-lapse


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 (NEOWISE)

Canon EOS 50D, Canon EF 135/2.0L USM, 7x5sec., f/2.8, ISO 800. Foceno z rozhledny na Boubíně 10.7.2020 v 02:05

Další informace »