Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sekvence měsíčního stínu

Uznání a copyright: Ben Cooper (Launch Photography)

Ráno 14. listopadu uháněl po dráze přes severní Austrálii plný stín Měsíce než vstoupil do jižního Pacifiku. Tato série snímků na pořízená z vrcholu kopce 30 mil západně od zapadlého městečka Mount Carbine v Queenslandu tvoří kompozitní obraz, který sleduje postup úplného zatmění Slunce. Celá sekvence začíná u obzoru. Měsíc postupně zakrývá zčervenalou tvář Slunce, které při postupujícím zatmění vychází výše. Při úplné fázi, která v tomto místě trvala asi 2 minuty, se kolem zakrytého disku Slunce mihotá jinak slabá sluneční korona. Expozici pozadí pořízenou během totality stále osvětluje slunečním světlem ozářená obloha u obzoru, už za oblohou ztemnělou stínem Měsíce.

Štítky: Total solar eclipse, Australia, Tse, Queensland


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »