Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sekvence měsíčního stínu

Uznání a copyright: Ben Cooper (Launch Photography)

Ráno 14. listopadu uháněl po dráze přes severní Austrálii plný stín Měsíce než vstoupil do jižního Pacifiku. Tato série snímků na pořízená z vrcholu kopce 30 mil západně od zapadlého městečka Mount Carbine v Queenslandu tvoří kompozitní obraz, který sleduje postup úplného zatmění Slunce. Celá sekvence začíná u obzoru. Měsíc postupně zakrývá zčervenalou tvář Slunce, které při postupujícím zatmění vychází výše. Při úplné fázi, která v tomto místě trvala asi 2 minuty, se kolem zakrytého disku Slunce mihotá jinak slabá sluneční korona. Expozici pozadí pořízenou během totality stále osvětluje slunečním světlem ozářená obloha u obzoru, už za oblohou ztemnělou stínem Měsíce.

Štítky: Total solar eclipse, Australia, Tse, Queensland


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »