Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Slunce nad Queenslandem

Uznání a copyright: Phil Hart

Měsíční nov přinesl tento měsíc pro část planety Země 13. listopadu (UT) úplné zatmění Slunce. Většina dráhy úplného zatmění ležela v jižním Pacifiku, ovšem úplný stín Měsíce začal svoji cestu v severní Austrálii ve středu ráno místního času. Tyto teleskopické snímky podél jeho dráhy zachycují siluetu Měsíce na obloze nad Queenslandem u Mulliganovy dálnice západně od Port Douglas. Už téměř zcela zakrytý sluneční kotouč stále obklopoval náznak slabé sluneční korony. Nad aktivní sluneční okraj se vypínají protuberance planetární velikosti. Rozeklaným profilem měsíčního kotouče proudí sluneční světlo a vytváří brilantní, ale prchavé Bailyho perly.

Štítky: Korona, Protuberance, Total solar eclipse, Australia, Tse, Baily's Beads, Queensland


25. vesmírný týden 2026

25. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 6. do 21. 6. 2026. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a setká se s Merkurem a Venuší. Pomalu klesá k obzoru Jupiter. Ráno je vidět Saturn a kometa 10P/Tempel 2. Aktivita Slunce je opět spíše nízká. Možná se objeví noční svítící oblaka. Český astronaut Aleš Svoboda obsadí roli pilota lodi Crew Dragon, která by měla letět k ISS v roce 2027. NASA oznámila složení posádky mise Artemis III, je tam i Evropan Luca Parmitano. Před 50 lety byla na oběžnou dráhu kolem Marsu navedena sonda Viking 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

konjunkce J+V  11.6. 2026

odeznívající konjunkce jupiteru a venuše která probíhala 9 a 10 června zkusil sem nyní s polluxem a castorem

Další informace »