Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Slunce nad Queenslandem

Uznání a copyright: Phil Hart

Měsíční nov přinesl tento měsíc pro část planety Země 13. listopadu (UT) úplné zatmění Slunce. Většina dráhy úplného zatmění ležela v jižním Pacifiku, ovšem úplný stín Měsíce začal svoji cestu v severní Austrálii ve středu ráno místního času. Tyto teleskopické snímky podél jeho dráhy zachycují siluetu Měsíce na obloze nad Queenslandem u Mulliganovy dálnice západně od Port Douglas. Už téměř zcela zakrytý sluneční kotouč stále obklopoval náznak slabé sluneční korony. Nad aktivní sluneční okraj se vypínají protuberance planetární velikosti. Rozeklaným profilem měsíčního kotouče proudí sluneční světlo a vytváří brilantní, ale prchavé Bailyho perly.

Štítky: Korona, Protuberance, Total solar eclipse, Australia, Tse, Baily's Beads, Queensland


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »