Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Slunce nad Queenslandem

Uznání a copyright: Phil Hart

Měsíční nov přinesl tento měsíc pro část planety Země 13. listopadu (UT) úplné zatmění Slunce. Většina dráhy úplného zatmění ležela v jižním Pacifiku, ovšem úplný stín Měsíce začal svoji cestu v severní Austrálii ve středu ráno místního času. Tyto teleskopické snímky podél jeho dráhy zachycují siluetu Měsíce na obloze nad Queenslandem u Mulliganovy dálnice západně od Port Douglas. Už téměř zcela zakrytý sluneční kotouč stále obklopoval náznak slabé sluneční korony. Nad aktivní sluneční okraj se vypínají protuberance planetární velikosti. Rozeklaným profilem měsíčního kotouče proudí sluneční světlo a vytváří brilantní, ale prchavé Bailyho perly.

Štítky: Korona, Protuberance, Total solar eclipse, Australia, Tse, Baily's Beads, Queensland


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »