Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

3 AT

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (ESO)

I přes svoji podobnost s R2D2, tito tři nejsou droidi, které hledáte. Místo toho se jedná o zastřešení pomocných dalekohledů (AT - Auxiliary Telescopes) observatoře Paranal v poušti Atacama v Chile. Dalekohledy AT jsou navrženy pro interferometrii, techniku, pomocí níž se dá dosáhnout pozorování s extrémně vysokým rozlišením ve spojení s osmimetrovými jednotkami Velmi velkých dalekohledů. Celkem jsou nasazeny 4 dalekohledy AT, každý na transportéru, který s dalekohledem pojíždí po kolejích a umožňuje tak různá uskupení s jednotkami velkých dalekohledů. Interferometr pro svou funkci potřebuje přivést světlo z každého dalekohledu do stejného ohniska soustavou zrcadel a podzemních tunelů. Nahoře jsou vidět tři takové AT dalekohledy a velmi velmi daleko je Velký a Malý Magellanův oblak, satelitní galaxie naší Mléčné dráhy. Na čisté a jinak temné jižní obloze je podél obzoru slabá zelenavá atmosférická záře.

Štítky: Dalekohled, Magellanic clouds, Interferometer, At, Vlti, R2d2


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »