Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tekoucí písečné duny barchany na Marsu

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Kdy se Mars chová jako kapalina? Ačkoliv kapaliny mrznou a rychle se do řídké marsovské atmosféry vypařují, tak vytrvalé větry mohou vytvářet velké písečné duny, které vypadají jako by tekly a dokonce kapaly jako kapalina. Na snímku nahoře jsou vpravo vidět dvě mesas, náhorní plošiny na jižním Marsu, když roční období přecházelo z jara do léta. Na snímku je zcela vlevo vidět světlá kopule na vrcholu kopce. Jak větry foukají zprava doleva, tak foukající písek na kopcích a kolem nich zanechává pitoreskní žilky. Ty tmavé obloukovité kapky jemného písku se nazývají barchany a jsou to meziplanetární bratranci podobných pozemských písečných útvarů. Barchany se mohou neporušené pohybovat po větru a dokonce mohou procházet jeden druhým. Když se mění roční období, tak marsovské větry mohou zvednout prach, takže se monitorují, zda se nerozšíří do další slavné marsovské celoplanetární písečné bouře.

Štítky: Mars, Sand dunes, Barchan


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »