Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vypařování blobů v Mlhovině Lodní kýl

Uznání: ESA/Hubble, NASA

Ne, nežijí, ale umírají. Neobvyklé bloby v mlhovině Lodní kýl (Carina), z nichž některé jsou vidět jak plynou vpravo nahoře, lze nejlépe popsat jako vypařující se. Energetické světlo a větry z blízkých hvězd rozbíjejí tmavá zrnka prachu, která činí tyto ikonické útvary neprůhlednými. Je ironické, že tyto bloby, které jsou jinak též známy jako tmavé molekulární mraky, často ve svých nitrech utvářejí hvězdy, které je později zničí. Vznášející se kosmické hory na snímku nahoře z Hubblova kosmického dalekohledu na oběžné dráze měří několik světelných měsíců. Velká mlhovina v Lodním kýlu měří asi 30 světelných let, nachází se asi 7500 světelných let daleko a lze ji spatřit i malým dalekohledem v souhvězdí Lodní kýl (Carina).

Štítky: Mlhovina Lodní záď, Molecular clouds, Evaporation


35. vesmírný týden 2026

35. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 8. do 30. 8. 2026. Měsíc bude v úplňku a nastane částečné zatmění, viditelné u nás nad ránem. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou vidět už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, nízko také Jupiter. Merkur je v konjunkci se Sluncem nepozorovatelný. Aktivita Slunce je nízká, ale možná se zvýší. Další čínská raketa Zhuque-3 předvedla úspěšné přistání. Před dvaceti roky byla změněna definice planety a Pluto už není právoplatnou planetou Sluneční soustavy, nýbrž jen trpasličí planetou.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Španělsko, Galicie

Fotografováno od větrných elektráren poblíž obce A Fonsagrada. Trochu těžkopádná práce s rawem.

Další informace »