Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M57: Prstencová mlhovina

Uznání: Composite Image Data - Subaru Telescope (NAOJ), Hubble Legacy Archive;
Processing and additional imaging - Robert Gendler

Kromě prstenců Saturnu je Prstencová mlhovina (M57) pravděpodobně nejslavnějším prstenem na obloze. Její klasický vzhled vzniká perspektivou našeho pohledu ze Země, jelikož se díváme do středu zhruba válcovitého mračna zářícího plynu. Na tomto spletitém kompozitním snímku z pozemských snímků, ze snímku z Hubblova kosmického dalekohledu a z úzkopásmových dat dalekohledu Subaru je vidět, že daleko za dobře známé centrální oblasti sahají rozsáhlé smyčkovité struktury. Zářící materiál této dobře prostudované planetární mlhoviny ovšem nepochází z planet. Místo toho se jedná o plynnou obálku vnějších vrstev odhozených umírající, kdysi slunci podobnou hvězdou ve středu mlhoviny. Intenzivní ultrafialové světlo z horké centrální hvězdy ionizuje atomy plynu. Ionizované astomy kyslíku vytvářejí charakteristickou zelenavou záři a ionizovaný vodík zase výraznou červenou emisi. Centrální prstenec Prstencové mlhoviny měří asi světelný rok a nachází se asi 2000 světelných let daleko. Svítí v severním souhvězdí Lyry a dnes v noci mu mohou dělat společnost padající hvězdy.

Štítky: Planetární mlhovina, Prstencová mlhovina, Ionize, Narrowband, M57


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »