Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M57: Prstencová mlhovina

Uznání: Composite Image Data - Subaru Telescope (NAOJ), Hubble Legacy Archive;
Processing and additional imaging - Robert Gendler

Kromě prstenců Saturnu je Prstencová mlhovina (M57) pravděpodobně nejslavnějším prstenem na obloze. Její klasický vzhled vzniká perspektivou našeho pohledu ze Země, jelikož se díváme do středu zhruba válcovitého mračna zářícího plynu. Na tomto spletitém kompozitním snímku z pozemských snímků, ze snímku z Hubblova kosmického dalekohledu a z úzkopásmových dat dalekohledu Subaru je vidět, že daleko za dobře známé centrální oblasti sahají rozsáhlé smyčkovité struktury. Zářící materiál této dobře prostudované planetární mlhoviny ovšem nepochází z planet. Místo toho se jedná o plynnou obálku vnějších vrstev odhozených umírající, kdysi slunci podobnou hvězdou ve středu mlhoviny. Intenzivní ultrafialové světlo z horké centrální hvězdy ionizuje atomy plynu. Ionizované astomy kyslíku vytvářejí charakteristickou zelenavou záři a ionizovaný vodík zase výraznou červenou emisi. Centrální prstenec Prstencové mlhoviny měří asi světelný rok a nachází se asi 2000 světelných let daleko. Svítí v severním souhvězdí Lyry a dnes v noci mu mohou dělat společnost padající hvězdy.

Štítky: Planetární mlhovina, Prstencová mlhovina, Ionize, Narrowband, M57


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »