Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M57: Prstencová mlhovina

Uznání: Composite Image Data - Subaru Telescope (NAOJ), Hubble Legacy Archive;
Processing and additional imaging - Robert Gendler

Kromě prstenců Saturnu je Prstencová mlhovina (M57) pravděpodobně nejslavnějším prstenem na obloze. Její klasický vzhled vzniká perspektivou našeho pohledu ze Země, jelikož se díváme do středu zhruba válcovitého mračna zářícího plynu. Na tomto spletitém kompozitním snímku z pozemských snímků, ze snímku z Hubblova kosmického dalekohledu a z úzkopásmových dat dalekohledu Subaru je vidět, že daleko za dobře známé centrální oblasti sahají rozsáhlé smyčkovité struktury. Zářící materiál této dobře prostudované planetární mlhoviny ovšem nepochází z planet. Místo toho se jedná o plynnou obálku vnějších vrstev odhozených umírající, kdysi slunci podobnou hvězdou ve středu mlhoviny. Intenzivní ultrafialové světlo z horké centrální hvězdy ionizuje atomy plynu. Ionizované astomy kyslíku vytvářejí charakteristickou zelenavou záři a ionizovaný vodík zase výraznou červenou emisi. Centrální prstenec Prstencové mlhoviny měří asi světelný rok a nachází se asi 2000 světelných let daleko. Svítí v severním souhvězdí Lyry a dnes v noci mu mohou dělat společnost padající hvězdy.

Štítky: Planetární mlhovina, Prstencová mlhovina, Ionize, Narrowband, M57


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »