Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 5189: Neobvykle komplexní planetární mlhovina

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Proč je ta mlhovina tak komplexní? Když umírá hvězda podobná Slunci, tak svoje vnější vrstvy odvrhuje obvykle do celkem jednoduchého tvaru. Tím tvarem je někdy koule, někdy dva laloky a někdy zase prstenec nebo šroubovice. V případě planetární mlhoviny NGC 5189 taková jednoduchá struktura ale nevznikla. Hubblův kosmický dalekohled nedávno NGC 5189 pozoroval do velkých podrobností, abychom zjistili proč. Předchozí pozorování naznačovala vícenásobná období výtoku materiálu, včetně jednoho nedávného, při kterém vznikl jasný, ale zborcený torus, který přes střed snímku probíhá horizontálně. Výsledky odpovídají hypotéze, že umírající hvězda je součástí dvojhvězdy s precesní osou symetrie. I těmito novými daty bude výzkum jistě nadále pokračovat. NGC 5189 měří asi 3 světelné roky a nachází se asi 3000 světelných let daleko v jižním souhvězdí Mouchy (Musca).
Přednášky editorů APODu: RJN 3. ledna ve Filadelfii a JTB 4. ledna v New York City

Štítky: Planetární mlhovina, NGC 5189, Bipolar outflow


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Plejády

Další informace »