Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 5189: Neobvykle komplexní planetární mlhovina

Uznání: NASA, ESA, Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Proč je ta mlhovina tak komplexní? Když umírá hvězda podobná Slunci, tak svoje vnější vrstvy odvrhuje obvykle do celkem jednoduchého tvaru. Tím tvarem je někdy koule, někdy dva laloky a někdy zase prstenec nebo šroubovice. V případě planetární mlhoviny NGC 5189 taková jednoduchá struktura ale nevznikla. Hubblův kosmický dalekohled nedávno NGC 5189 pozoroval do velkých podrobností, abychom zjistili proč. Předchozí pozorování naznačovala vícenásobná období výtoku materiálu, včetně jednoho nedávného, při kterém vznikl jasný, ale zborcený torus, který přes střed snímku probíhá horizontálně. Výsledky odpovídají hypotéze, že umírající hvězda je součástí dvojhvězdy s precesní osou symetrie. I těmito novými daty bude výzkum jistě nadále pokračovat. NGC 5189 měří asi 3 světelné roky a nachází se asi 3000 světelných let daleko v jižním souhvězdí Mouchy (Musca).
Přednášky editorů APODu: RJN 3. ledna ve Filadelfii a JTB 4. ledna v New York City

Štítky: Planetární mlhovina, NGC 5189, Bipolar outflow


44. vesmírný týden 2025

44. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 10. do 2. 11. 2025. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Kometa C/2025 A6 (Lemmon) nám dělá radost nízko na večerní obloze, pokud se vůbec vyjasní. O něco výše je trochu slabší kometa C/2025 R2 (SWAN). Obě jsou krásné ve větším dalekohledu. Dozvěděli jsme se, kterých 13 experimentů mise Aleše Svobody na ISS podpoří ESA. Japonská zásobovací loď HTV-X je na cestě k ISS. Mezinárodní vesmírná stanice je trvale obydlena již 25 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2025 A6 (Lemmon)

Jižní Skotsko

Další informace »