Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars: Stín v Point Lake

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS, Mastcam

Co kdybyste uviděli svůj stín na Marsu, a nebyl to stín člověka? To pak musíte být nejpíše vozítko Curiosity, které nyní zkoumá Mars. Vozítko Curiosity přistálo v kráteru Gale minulý srpen a mělo plno práce s hledáním známek starodávné tekoucí vody a náznaků, zda mohl být kdysi život na Marsu. Nahoře je široké panoráma pořízené vozítkem Curiosity, na kterém je ve směru opačném od Slunce jeho vlastní stín. Snímek byl pořízen v listopadu z místa zvaného Point Lake, i když tam žádná voda není. Vozítko Curiosity už objevilo několik příznaků vyschlých koryt na Marsu a několik příštích let má v průzkumu pokračovat vystoupáním na blízký kopec Mt. Sharp.

Štítky: Mars, Curiosity, Point Lake


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní západ Měsíce

Šišatý barevný Měsíc pomalu zapadá za obzor

Další informace »