Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Namibijské noci

Uznání a copyright: Marsel van Oosten; Music: Simon Wilkinson

V Namibii jsou jedny z nejtmavějších nocí na kterémkoliv kontinentu. Proto je zde možné spatřit nádherné nebe, z nich několik je zachyceno na zrychleném videu nahoře. Na začátku videa jsou vidět před hlubokým hvězdným polem s výrazným centrálním pásem naší Mléčné dráhy neobvyklé toulcovníky. Jak se otáčí naše Země, tak se kolem jižního nebeského pólu otáčí jasný pás hvězd a plynu. Proti obloze s mlhavým obláčkem Velkého Magellanova mračna zcela vpravo, což je malá satelitní galaxie naší Mléčné dráhy, jsou vidět zbytky velbloudy očesaných stromů. Nad hlavou se mihne družice, která jasně odráží sluneční světlo. Znovu se objevují toulcovníky s neobvyklými kmeny a v pozadí je vidět Velké Magellanovo mračno. Umělá světla ozařují opar kolem velbloudy očesaných stromů v Deadvlei. Závěrečná sekvence zachycuje přírodní namibijské kamenné oblouky proti prodlužujícím se stínům zapadajícího Měsíce. Video tvoří více než 16 00 snímků pořízených během více než 2 let a v roce 2012 získalo vysoká ocenění Travel Photographer of the Year (Fotograf cestovatel roku).

Průzkum (anglicky): Vyberte svoje nejobblíbenější APODy v lednu.

Štítky: Mléčná dráha, Namibia, Video, Quiver trees


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »