Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Namibijské noci

Uznání a copyright: Marsel van Oosten; Music: Simon Wilkinson

V Namibii jsou jedny z nejtmavějších nocí na kterémkoliv kontinentu. Proto je zde možné spatřit nádherné nebe, z nich několik je zachyceno na zrychleném videu nahoře. Na začátku videa jsou vidět před hlubokým hvězdným polem s výrazným centrálním pásem naší Mléčné dráhy neobvyklé toulcovníky. Jak se otáčí naše Země, tak se kolem jižního nebeského pólu otáčí jasný pás hvězd a plynu. Proti obloze s mlhavým obláčkem Velkého Magellanova mračna zcela vpravo, což je malá satelitní galaxie naší Mléčné dráhy, jsou vidět zbytky velbloudy očesaných stromů. Nad hlavou se mihne družice, která jasně odráží sluneční světlo. Znovu se objevují toulcovníky s neobvyklými kmeny a v pozadí je vidět Velké Magellanovo mračno. Umělá světla ozařují opar kolem velbloudy očesaných stromů v Deadvlei. Závěrečná sekvence zachycuje přírodní namibijské kamenné oblouky proti prodlužujícím se stínům zapadajícího Měsíce. Video tvoří více než 16 00 snímků pořízených během více než 2 let a v roce 2012 získalo vysoká ocenění Travel Photographer of the Year (Fotograf cestovatel roku).

Průzkum (anglicky): Vyberte svoje nejobblíbenější APODy v lednu.

Štítky: Mléčná dráha, Namibia, Video, Quiver trees


38. vesmírný týden 2019

38. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 9. do 22. 9. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn. Aktivita Slunce je velmi nízká. Překvapil přílet komety z oblastí mimo Sluneční soustavu. Start japonské nákladní lodi HTV-8 byl odložen. Čínská raketa Dlouhý pochod 4 je zpět ve službě. Před 230 lety objevil William Herschel Saturnův měsíc Mimas.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn IR685

Saturn IR685

Další informace »