Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

LL Ori a mlhovina Orion

Uznání: NASA, ESA, and The Hubble Heritage Team

Na tomto estetickém a podrobném snímku kosmických mračen a stelárních větrů je vidět, jak hvězda LL Orionis interaguje s tokem mlhoviny Orion. and still in its formative years, variable star Proměnná hvězda LL Orionis se pohybuje v Orionově hvězdné porodnici, je stále ještě ve svých formativních letech a vytváří mnohem egergetičtější hvězdný vítr, než naše Slunce už středního věku. Jakmile rychlý stelární vítr narazí do pomalu tekoucího plynu, tak vzniká rázová vlna, obdobně jako je vlna okolo lodi, která se pohybuje po vodě, nebo u letadla, které letí nadzvukovou rychlostí. Ta malá, obloukovitá, vznešená struktura vlevo nahoře od středu je kosmická rázová vlna LL Orioni a měří asi půl světelného roku. Z horké centrální hvězdokupy Trapéz ve středu mlhoviny Orion, která se nachází už mimo obrázek nad horním levým rohem, vytéká pomalejší plyn. Rázová vlna kolem LL Ori má ve třech rozměrech, tvar mísy, která je nejjasnější v "dolním" okraji. Tento krásní snímek se částí velké mosaiky pohledu na komplex porodnice hvězd v Orionu, kterou vyplňují myriády tokových útvarů souvisejících se vznikem hvězd.

Follow APOD on: Facebook (Daily) (Sky) (Spanish) or Google Plus (Daily) (River)

Štítky: Orion, Rázová vlna, LL Ori


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »