Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Herschelova Andromeda

Uznání: ESA/Herschel/PACS & SPIRE Consortium, O. Krause, HSC, H. Linz

Tento infračervený pohled z Herschelovy kosmické observatoře zkoumá Galaxii v Andromeda, nejbližší velkou spirální galaxii od naší vlastní Mléčné dráhy. Slavný vesmírný ostrov je vzdálen pouze 2,5 miliónu světelných let a astronomové ho znají také jako M31. Andromeda měří přes 200 000 světelných let, takže je co do velikosti dvakrát větší, než Mléčná dráha. Snímek ve falešných barvách ukazuje chladné prachové pásy a mračna, která sice září infračerveně, ale jinak jsou ve viditelných vlnových délkách tmavá a neprůhledná. Červené barvy na okrajích galaxie představují záři prachu zahřátého světlem hvězd na několik desetin stupně nad absolutní nulou. Modré barvy odpovídají teplejšímu prachu zahřívaného hvězdami v mnohem hustším jádru. Prach také stopuje molekulární plyn a zvýrazňuje tak zárodečný rezervoár surového materiálu budoucích hvězd.

Štítky: M31, Prach, Galaxie, Andromeda, Herschel


6. vesmírný týden 2026

6. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 2. do 8. 2. 2026. Měsíc je v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. 3. 2. je v těsné konjunkci s Regulem. Merkur a Venuše začínají lézt na večerní oblohu, Mars je nepozorovatelný. Velké planety jsou všechny vidět večer. Aktivita Slunce je poměrně vysoká hlavně díky náhle se objevivší aktivní oblasti se skvrnami. Chystá se start rakety SLS s lodí Orion mise Artemis II k Měsíci. Crew-12 musí zatím čekat. 95 let by se dožil Ladislav Sehnal, český astronom zabývající se nebeskou mechanikou. 120 let uplyne od narození Clyde Tombaugha, který objevil Pluto v roce 1930.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »