Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Herschelova Andromeda

Uznání: ESA/Herschel/PACS & SPIRE Consortium, O. Krause, HSC, H. Linz

Tento infračervený pohled z Herschelovy kosmické observatoře zkoumá Galaxii v Andromeda, nejbližší velkou spirální galaxii od naší vlastní Mléčné dráhy. Slavný vesmírný ostrov je vzdálen pouze 2,5 miliónu světelných let a astronomové ho znají také jako M31. Andromeda měří přes 200 000 světelných let, takže je co do velikosti dvakrát větší, než Mléčná dráha. Snímek ve falešných barvách ukazuje chladné prachové pásy a mračna, která sice září infračerveně, ale jinak jsou ve viditelných vlnových délkách tmavá a neprůhledná. Červené barvy na okrajích galaxie představují záři prachu zahřátého světlem hvězd na několik desetin stupně nad absolutní nulou. Modré barvy odpovídají teplejšímu prachu zahřívaného hvězdami v mnohem hustším jádru. Prach také stopuje molekulární plyn a zvýrazňuje tak zárodečný rezervoár surového materiálu budoucích hvězd.

Štítky: M31, Prach, Galaxie, Andromeda, Herschel


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »