Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Herschelova Andromeda

Uznání: ESA/Herschel/PACS & SPIRE Consortium, O. Krause, HSC, H. Linz

Tento infračervený pohled z Herschelovy kosmické observatoře zkoumá Galaxii v Andromeda, nejbližší velkou spirální galaxii od naší vlastní Mléčné dráhy. Slavný vesmírný ostrov je vzdálen pouze 2,5 miliónu světelných let a astronomové ho znají také jako M31. Andromeda měří přes 200 000 světelných let, takže je co do velikosti dvakrát větší, než Mléčná dráha. Snímek ve falešných barvách ukazuje chladné prachové pásy a mračna, která sice září infračerveně, ale jinak jsou ve viditelných vlnových délkách tmavá a neprůhledná. Červené barvy na okrajích galaxie představují záři prachu zahřátého světlem hvězd na několik desetin stupně nad absolutní nulou. Modré barvy odpovídají teplejšímu prachu zahřívaného hvězdami v mnohem hustším jádru. Prach také stopuje molekulární plyn a zvýrazňuje tak zárodečný rezervoár surového materiálu budoucích hvězd.

Štítky: M31, Prach, Galaxie, Andromeda, Herschel


33. vesmírný týden 2020

33. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Večerní obloha ukrývá tři komety v Pastýři. Pokračuje viditelnost skvrn na povrchu Slunce. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Uplynulý týden přinesl úspěchy SpaceX – přistání Crew Dragonu, letový test Starship SN5 a start 9. várky Starlink. Očekáváme start malé rakety Electron a velké evropské Ariane 5. Před 30 lety začala Venuši studovat sonda Magellan, která pořídila podrobnou radarovou mapu povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy za svitu Měsíce v poslední čtvrti..

Další informace »