Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4372 a Tmavá věcička

Uznání a copyright: Ivan Eder

Na jižní obloze si v souhvězdí Mouchy (Musca) hoví pěkná mlhovina Tmavá věcička, která je výborným cílem pro triedr. Prachové kosmické mračno je vidět proti bohatému poli hvězd jižně od dobře známé mlhoviny Uhelný pytel a od Jižního kříže. Tmavá věcička se na této scéně roztahuje asi na 3 stupních a zdá se, jakoby by na svém jižním konci (vlevo dole) byla označkována kulovou hvězdokupou NGC 4372. Hvězdokupa NGC 4372 pochopitelně sídlí v halu naší Mléčné dráhy a jedná se o objekt v pozadí asi 20 000 světelných let daleko, který se jen náhodou promítá do pohledu na Temnou věcičku. Dobře vykreslená silueta Tmavé věcičky patří molekulárnímu mraku v Mouše, ale její lépe známou přezdívku (Dark Doodad) poprvé použil v roce 1986 astrofotograf a spisovatel Dennis di Cicco při pozorování komety Halley z australského vnitrozemí. Tmavá věcička je asi 700 světelných let daleko a je dlouhá asi 30 světelných let.

Štítky: Molekulární mračno, Tmavá mlhovina, Kulová hvězdokupa, Ngc4372, Musca


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »