Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4372 a Tmavá věcička

Uznání a copyright: Ivan Eder

Na jižní obloze si v souhvězdí Mouchy (Musca) hoví pěkná mlhovina Tmavá věcička, která je výborným cílem pro triedr. Prachové kosmické mračno je vidět proti bohatému poli hvězd jižně od dobře známé mlhoviny Uhelný pytel a od Jižního kříže. Tmavá věcička se na této scéně roztahuje asi na 3 stupních a zdá se, jakoby by na svém jižním konci (vlevo dole) byla označkována kulovou hvězdokupou NGC 4372. Hvězdokupa NGC 4372 pochopitelně sídlí v halu naší Mléčné dráhy a jedná se o objekt v pozadí asi 20 000 světelných let daleko, který se jen náhodou promítá do pohledu na Temnou věcičku. Dobře vykreslená silueta Tmavé věcičky patří molekulárnímu mraku v Mouše, ale její lépe známou přezdívku (Dark Doodad) poprvé použil v roce 1986 astrofotograf a spisovatel Dennis di Cicco při pozorování komety Halley z australského vnitrozemí. Tmavá věcička je asi 700 světelných let daleko a je dlouhá asi 30 světelných let.

Štítky: Molekulární mračno, Tmavá mlhovina, Kulová hvězdokupa, Ngc4372, Musca


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »