Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 4372 a Tmavá věcička

Uznání a copyright: Ivan Eder

Na jižní obloze si v souhvězdí Mouchy (Musca) hoví pěkná mlhovina Tmavá věcička, která je výborným cílem pro triedr. Prachové kosmické mračno je vidět proti bohatému poli hvězd jižně od dobře známé mlhoviny Uhelný pytel a od Jižního kříže. Tmavá věcička se na této scéně roztahuje asi na 3 stupních a zdá se, jakoby by na svém jižním konci (vlevo dole) byla označkována kulovou hvězdokupou NGC 4372. Hvězdokupa NGC 4372 pochopitelně sídlí v halu naší Mléčné dráhy a jedná se o objekt v pozadí asi 20 000 světelných let daleko, který se jen náhodou promítá do pohledu na Temnou věcičku. Dobře vykreslená silueta Tmavé věcičky patří molekulárnímu mraku v Mouše, ale její lépe známou přezdívku (Dark Doodad) poprvé použil v roce 1986 astrofotograf a spisovatel Dennis di Cicco při pozorování komety Halley z australského vnitrozemí. Tmavá věcička je asi 700 světelných let daleko a je dlouhá asi 30 světelných let.

Štítky: Molekulární mračno, Tmavá mlhovina, Kulová hvězdokupa, Ngc4372, Musca


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »