Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Siluety proti úplňku

Uznání a copyright: Mark Gee; Music: Tenderness (Dan Phillipson)

Už jste se někdy dívali na východ Měsíce? Pomalý východ Měsíce téměř v úplňku nad čistým obzorem může být působivou podívanou. Jeden takový působivý východ Měsíce byl zaznamenán před dvěma dny nad vyhlídkou Mount Victoria ve Wellingtonu na Novém Zélandu. Zručný astrofotograf po pečlivém naplánování umístil svoji kameru asi dva kilometry daleko a namířil ji na vyhlídku, kde Měsíc jistě brzy začne svoje noční představení. Jedinečná sekvence nahoře není nijak upravena a je zobrazena v reálném čase, není vůbec zrychlena. Lidé samotní na vyhlídce Mount Victoria jsou vidět v siluetě, jak se obdivují úsvitu největší družice Země. Uvidět samotný východ Měsíce není zase tak obtížné: nastává každý den, ovšem pouze polovina východů nastává v noci. Měsíc vychází každý den asi o padesát minut později, než předchozí den, přičemž úplněk vždycky vychází při západu Slunce.

To nejlepší z APODu 2012: stáhněte si zdarma kalendář APODu 2013, nebo si o něm přečtěte.

Štítky: Nový Zéland, Moonrise, Video, Silhouettes


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »