Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce stínem Mauna Kea

Uznání a copyright: Michael Connelley (U. Hawaii)

Jak může Měsíc vycházet přes horu? Nemůže, to co je zde fotografováno je východ Měsíce přes stín velké sopky. Tou sopkou je Mauna Kea na Havaji v USA, časté místo pro nádherné fotografie, jelikož je to přesvědčivě zcela prvotřídní pozorovací místo na planetě Zemi. Slunce zrovna zapadlo na opačné straně za kamerou. Měsíc navíc zrovna prošel fází úplňku, a pokud by to byl přesně úplněk, tak by mohl být zatmělý na špičce stínu. Ohyb měsíčního světla atmosférou Země činí vzhled Měsíce mírně oválný. V popředí jsou vidět struskové kužely po starých vulkanických erupcích. Vrcholky mračen pod vrcholem Mauna Kea mají neobvykle ploché vrchy, což naznačuje sníženou vzdušnou vlhkost a často znamená neobvykle suchý vzduch, což je dalším atributem tohoto stelárního pozorovacího místa.

Štítky: Shadow, Mauna Kea, Moonrise


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »