Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ Měsíce stínem Mauna Kea

Uznání a copyright: Michael Connelley (U. Hawaii)

Jak může Měsíc vycházet přes horu? Nemůže, to co je zde fotografováno je východ Měsíce přes stín velké sopky. Tou sopkou je Mauna Kea na Havaji v USA, časté místo pro nádherné fotografie, jelikož je to přesvědčivě zcela prvotřídní pozorovací místo na planetě Zemi. Slunce zrovna zapadlo na opačné straně za kamerou. Měsíc navíc zrovna prošel fází úplňku, a pokud by to byl přesně úplněk, tak by mohl být zatmělý na špičce stínu. Ohyb měsíčního světla atmosférou Země činí vzhled Měsíce mírně oválný. V popředí jsou vidět struskové kužely po starých vulkanických erupcích. Vrcholky mračen pod vrcholem Mauna Kea mají neobvykle ploché vrchy, což naznačuje sníženou vzdušnou vlhkost a často znamená neobvykle suchý vzduch, což je dalším atributem tohoto stelárního pozorovacího místa.

Štítky: Shadow, Mauna Kea, Moonrise


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »