Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ slunce na Spiral Jetty

Uznání a copyright: Arne Erisoty

V mizejících červáncích konce jednoho srpnového dne se při pohledu od díla Roberta Smithsona Spiral Jetty na východním pobřeží Velkého slaného jezera v Utahu na obloze na chvilku objevily tyto široké tmavé pásy. Lemují je paprsky slunečního světla známé jako krepuskulární paprsky a ve skutečnosti se jedná o stíny, které vrhají mraky blízko vzdáleného západního obzoru, kdy se zapadající Slunce za nimi ukrylo z přímého pohledu. Stíny mračen jsou rovnoběžné, ale díky perspektivě se zdá, že se v dálce sbíhají. Smithsonova nejslavnější zemní práce, stočená na povrchu solného jezera, poskytuje sbíhavým liniím dramatický kontrast. Dílo Spiral Jetty vzniklo v roce 1970, kdy byla vodní hladina neobvykle nízká a když hladina stoupla, tak bylo několik let pod vodou. Nyní je zase nad hladinou, i když většinu své existence strávilo ponořeno ve slaném jezeře.

Štítky: Západ slunce, Shadow, Crepuscular rays, Spiral jetty, Robert smithson, Great salt lake


45. vesmírný týden 2025

45. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 10. do 9. 11. 2025. Měsíc bude v úplňku. Saturn je dobře vidět večer, později v noci se přidává Jupiter, ráno končí viditelnost Venuše. Čeká nás poslední týden viditelnosti komety C/2025 A6 (Lemmon) a v neděli začne další okno viditelnosti slabší komety C/2025 R2 (SWAN) na tmavé večerní obloze. Z evropského kosmodromu Kourou v jihoamerické Francouzské Guayáně má startovat raketa Ariane 6 s radarovou družicí Sentinel-1D. V rámci sdílené mise Bandwagon-4 byla vynesena také česká družice CevroSat-1. Na Floridě proběhl statický zážeh velké rakety New Glenn. Před dvaceti lety začala mise sondy Venus Express jež přinesla velmi zajímavé poznatky o atmosféře Venuše.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Když se blýská v dáli

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2025 obdržel snímek „Když se blýská v dáli“, jehož autorem je astrofotograf Lukáš Veselý Měsíc září je již dávno za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A tentokrát se porota opravdu „zapotila“. Ze 42 zaslaných snímků vybrat ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neptun a Saturn iPhonem 15 Pro Max. Mapa ze stellarium-web.org.

Další informace »