Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ slunce na Spiral Jetty

Uznání a copyright: Arne Erisoty

V mizejících červáncích konce jednoho srpnového dne se při pohledu od díla Roberta Smithsona Spiral Jetty na východním pobřeží Velkého slaného jezera v Utahu na obloze na chvilku objevily tyto široké tmavé pásy. Lemují je paprsky slunečního světla známé jako krepuskulární paprsky a ve skutečnosti se jedná o stíny, které vrhají mraky blízko vzdáleného západního obzoru, kdy se zapadající Slunce za nimi ukrylo z přímého pohledu. Stíny mračen jsou rovnoběžné, ale díky perspektivě se zdá, že se v dálce sbíhají. Smithsonova nejslavnější zemní práce, stočená na povrchu solného jezera, poskytuje sbíhavým liniím dramatický kontrast. Dílo Spiral Jetty vzniklo v roce 1970, kdy byla vodní hladina neobvykle nízká a když hladina stoupla, tak bylo několik let pod vodou. Nyní je zase nad hladinou, i když většinu své existence strávilo ponořeno ve slaném jezeře.

Štítky: Západ slunce, Shadow, Crepuscular rays, Spiral jetty, Robert smithson, Great salt lake


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »