Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ slunce na Spiral Jetty

Uznání a copyright: Arne Erisoty

V mizejících červáncích konce jednoho srpnového dne se při pohledu od díla Roberta Smithsona Spiral Jetty na východním pobřeží Velkého slaného jezera v Utahu na obloze na chvilku objevily tyto široké tmavé pásy. Lemují je paprsky slunečního světla známé jako krepuskulární paprsky a ve skutečnosti se jedná o stíny, které vrhají mraky blízko vzdáleného západního obzoru, kdy se zapadající Slunce za nimi ukrylo z přímého pohledu. Stíny mračen jsou rovnoběžné, ale díky perspektivě se zdá, že se v dálce sbíhají. Smithsonova nejslavnější zemní práce, stočená na povrchu solného jezera, poskytuje sbíhavým liniím dramatický kontrast. Dílo Spiral Jetty vzniklo v roce 1970, kdy byla vodní hladina neobvykle nízká a když hladina stoupla, tak bylo několik let pod vodou. Nyní je zase nad hladinou, i když většinu své existence strávilo ponořeno ve slaném jezeře.

Štítky: Západ slunce, Shadow, Crepuscular rays, Spiral jetty, Robert smithson, Great salt lake


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »