Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Apollo 16: Řídit na Měsíci

Video Credit: NASA

Jaké by to bylo jezdit na Měsíci? To nemusíte hádat, lidé už na Měsíci jezdili. Video nahoře pořídili astronauté Apolla 16 John Young a Charles Duke při jedné takové jízdě v roce 1972 a jeho digitální verze je nyní na webu. Ať jeli kterýmkoliv směrem, tak lunar rover jel po cestě doslova pokryté kameny a krátery. První polovina videa ukazuje, jak rover sviští měsíční krajinou rychlostí skoro 10 kilometrů za hodinu a druhá polovina ukazuje pohled z palubní kamery. Vozidlo lunar rover bylo nasazeno při pozdějších výpravách Apollo, aby astronauté mohli dosáhnout a prozkoumat terén vzdálenější od základny v lunárním modulu, než bylo do té doby možné v neohrabaných skafandrech. Budoucí lunární výpravy by mohly využívat robotická vozidla schopná vysílat zpět video včetně vozidel z Číny, Ruska, Indie a vozidel soutěžících o cenu Google X-Prize.

Štítky: Apollo 11, Driving, Video, Lunar rover


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »