Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Atlas V vynáší TDRS-K

Uznání a copyright: Ben Cooper (Launch Photography)

Za úrodným polem satelitních komunikačních antén v Kennedyho kosmickém středisku je na této dlouhé expozici vidět, jak raketa Atlas V míří na oběžnou dráhu. Promyšleně komponovaný snímek byl pořízen 30. ledna večer a antény v popředí připomínají náklad rakety, totiž družici TDRS (Tracking and Data Relay Satellite). Družice TDRS-K je první ze série těchto družic další generace, která rozšíří řadu komunikačních družic NASA. Síť družic TDRS operuje z geosynchronní dráhy ve vzdálenosti 36 000 kilometrů od Země a přenáší komunikaci, data a povely mezi kosmickými plavidly a pozemními stanicemi. Síť TDRS přenášela i komunikaci s raketoplány. Mnoho družic TDRS raketoplány také na nízkou oběžnou dráhu Země vynesly. Síť TDRS nadále podporuje velká kosmická plavidla, jako je Mezinárodní kosmická stanice, Hubblův kosmický dalekohled, nebo Fermiho kosmický gama dalekohled.

Štítky: Raketa, Družice, Launch, Atlas V


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »