Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Atlas V vynáší TDRS-K

Uznání a copyright: Ben Cooper (Launch Photography)

Za úrodným polem satelitních komunikačních antén v Kennedyho kosmickém středisku je na této dlouhé expozici vidět, jak raketa Atlas V míří na oběžnou dráhu. Promyšleně komponovaný snímek byl pořízen 30. ledna večer a antény v popředí připomínají náklad rakety, totiž družici TDRS (Tracking and Data Relay Satellite). Družice TDRS-K je první ze série těchto družic další generace, která rozšíří řadu komunikačních družic NASA. Síť družic TDRS operuje z geosynchronní dráhy ve vzdálenosti 36 000 kilometrů od Země a přenáší komunikaci, data a povely mezi kosmickými plavidly a pozemními stanicemi. Síť TDRS přenášela i komunikaci s raketoplány. Mnoho družic TDRS raketoplány také na nízkou oběžnou dráhu Země vynesly. Síť TDRS nadále podporuje velká kosmická plavidla, jako je Mezinárodní kosmická stanice, Hubblův kosmický dalekohled, nebo Fermiho kosmický gama dalekohled.

Štítky: Raketa, Družice, Launch, Atlas V


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »