Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

VAR

Uznání: E. Hubble, NASA, ESA, R. Gendler, Z. Levay and the Hubble Heritage Team

Edwin Hubble ve dvacátých letech dvacátého století na základě porovnávání fotografických desek ze 100 palcového dalekohledu (2,54m) observatoře Mt. Wilson určil vzdálenost k mlhovině v Andromedě a přesvědčivě dokázal existenci jiných galaxií mimo naši Mléčnou dráhu. Na vloženém obrázku z historické skleněné desky vpravo dole jsou evidentní jeho poznámky, to vše na pozadí pozemského snímku a snímku této oblasti z Hubblova kosmického dalekohledu skoro o 90 let později. Hubble pátral porovnáváním desek po novách, což jsou hvězdy, které se náhle zjasnily. Na této desce jich našel několik a označil je písmenem "N". Později zjistil, že jedna z nich blízko pravého horního okraje (mezi čárkami) je ve skutečnosti typ proměnné hvězdy známý jako cefeida, takže "N" přeškrtnul a napsal "VAR!". Harvardská astronomka Henrietta Leavittová objevila, že cefeidy jsou pravidelně pulzující proměnné hvězdy, které mohou být použity jako standardní svíčky a tedy indikátory vzdáleností. Identifikace takové hvězdy umožnila Hubblovi ukázat, že Andromeda není nějaká malá kupa hvězd a plynu v naší vlastní galaxii, ale vlastní samostatná galaxie podstatně vzdálená od Mléčné dráhy. Hubblův objev umožnil ustavit naši moderní koncepci Vesmíru vyplněného galaxiemi.

Štítky: Cefeida, Hubble, Leavitt, Andromeda nebula


40. vesmírný týden 2023

40. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 10. do 8. 10. 2023. Měsíc bude ubývá k poslední čtvrti. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn nad jihem a nízko už je taky Jupiter, který během noci stoupá velmi vysoko. Ráno je vidět Venuše a končí viditelnost Merkuru. Aktivita Slunce je středně vysoká. Vrátila se rekordní posádka z ISS. Indická sonda se už neozvala. Pokračují starty Starlinků, poletí i prototypy sítě Kuiper od Amazonu. Po delší době má startovat i evropská raketa Vega. Před 150 lety se narodil Ejnar Hertzsprung, jeden z autorů diagramu popisujícího vlastnosti a vývoj hvězd.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc .Jindřichův Hradec

Další informace »