Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

VAR

Uznání: E. Hubble, NASA, ESA, R. Gendler, Z. Levay and the Hubble Heritage Team

Edwin Hubble ve dvacátých letech dvacátého století na základě porovnávání fotografických desek ze 100 palcového dalekohledu (2,54m) observatoře Mt. Wilson určil vzdálenost k mlhovině v Andromedě a přesvědčivě dokázal existenci jiných galaxií mimo naši Mléčnou dráhu. Na vloženém obrázku z historické skleněné desky vpravo dole jsou evidentní jeho poznámky, to vše na pozadí pozemského snímku a snímku této oblasti z Hubblova kosmického dalekohledu skoro o 90 let později. Hubble pátral porovnáváním desek po novách, což jsou hvězdy, které se náhle zjasnily. Na této desce jich našel několik a označil je písmenem "N". Později zjistil, že jedna z nich blízko pravého horního okraje (mezi čárkami) je ve skutečnosti typ proměnné hvězdy známý jako cefeida, takže "N" přeškrtnul a napsal "VAR!". Harvardská astronomka Henrietta Leavittová objevila, že cefeidy jsou pravidelně pulzující proměnné hvězdy, které mohou být použity jako standardní svíčky a tedy indikátory vzdáleností. Identifikace takové hvězdy umožnila Hubblovi ukázat, že Andromeda není nějaká malá kupa hvězd a plynu v naší vlastní galaxii, ale vlastní samostatná galaxie podstatně vzdálená od Mléčné dráhy. Hubblův objev umožnil ustavit naši moderní koncepci Vesmíru vyplněného galaxiemi.

Štítky: Cefeida, Hubble, Leavitt, Andromeda nebula


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »