Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. červenec 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. červenec 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc a Venuše za úsvitu

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Těsně před východem Slunce 30. června byly spolu nad východním obzorem vidět brilantní Venuše s uzoučkým srpkem Měsíce. Toto nádherné nebeské setkání je zachyceno na malebném pohledu za úsvitu na vodní nádrž u Izmiru v Turecku. Někomu by se tato těsná konjunkce mohla jevit jako zákryt za denního světla. Zatímco se Venuše blíží ke konci svého posledního představení jako Jitřenky, starý srpek Měsíce vzdálený asi 24 hodin od novu dával úsvitu také sbohem. V dalších dvou nocích bude možné mladý Měsíc spatřit těsně po západu Slunce. Dívejte se po tenoučkém srpku těsně nad západním obzorem, nedaleko od jasného Merkuru.

Štítky: Měsíc, Venuše, Východ slunce, Konjunkce, Západ slunce


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »