Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6822: Barnardova galaxie

Uznání a copyright: Stephen Leshin, Collaboration: Deidre Hunter and LARI

Často se zdá, že se velké spirální galaxie chlubí svými krásnými, symetrickými spirálními rameny plnými mladých, jasných modrých hvězdokup a tak seženou všechnu slávu. Ale v malých galaxiích také vznikají hvězdy, například v blízké galaxii NGC 6822, která je též známa jako Barnardova galaxie. Za bohatým polem hvězd v souhvězdí Střelce (Sagittarius) se ve vzdálenosti asi 1,5 miliónů světelných let nachází člen naší Místní skupiny galaxií NGC 6822. Tato nepravidelná trpasličí galaxie měří asi 7000 světelných let a na tomto hloubkovém barevném kompozitním obrazu se zdá být zaplněna mladými modrými hvězdami a je posetá výmluvnými růžovými hvězdotvornými oblastmi zářícího vodíku. Portrét této malé galaxie vznikl jako součást iniciativy amatérského výzkumu Lowellovy observatoře LARI (Lowell Amateur Research Initiative), která vítá spolupráci s amatérskými astronomy a přispívá k vědě "maličkostí" - LITTLE THINGS (což je akronym pro Local Irregulars That Trace Luminosity Extremes & The HI Nearby Galaxy Survey).

Štítky: Trpasličí galaxie, Ngc6822, Lari project


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »