Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. únor 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. únor 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6822: Barnardova galaxie

Uznání a copyright: Stephen Leshin, Collaboration: Deidre Hunter and LARI

Často se zdá, že se velké spirální galaxie chlubí svými krásnými, symetrickými spirálními rameny plnými mladých, jasných modrých hvězdokup a tak seženou všechnu slávu. Ale v malých galaxiích také vznikají hvězdy, například v blízké galaxii NGC 6822, která je též známa jako Barnardova galaxie. Za bohatým polem hvězd v souhvězdí Střelce (Sagittarius) se ve vzdálenosti asi 1,5 miliónů světelných let nachází člen naší Místní skupiny galaxií NGC 6822. Tato nepravidelná trpasličí galaxie měří asi 7000 světelných let a na tomto hloubkovém barevném kompozitním obrazu se zdá být zaplněna mladými modrými hvězdami a je posetá výmluvnými růžovými hvězdotvornými oblastmi zářícího vodíku. Portrét této malé galaxie vznikl jako součást iniciativy amatérského výzkumu Lowellovy observatoře LARI (Lowell Amateur Research Initiative), která vítá spolupráci s amatérskými astronomy a přispívá k vědě "maličkostí" - LITTLE THINGS (což je akronym pro Local Irregulars That Trace Luminosity Extremes & The HI Nearby Galaxy Survey).

Štítky: Trpasličí galaxie, Ngc6822, Lari project


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »