Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Maďarské jarní zatmění

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Když minulý týden zapadalo Slunce, tak nad jarní krajinou na severním břehu jezera Balaton kolem Tihani v Maďarsku zrovna vycházel úplněk. Jak Měsíc vycházel na jasnou oblohu, tak ho začal ujídat tmavý umbrální stín Země při prvním letošním částečném zatmění Měsíce. Částečná fáze trvala méně než 27 minut a je vidět skoro nahoře, kde je měsíční kotouč u horního okraje ztemnělý. Obrázek je tvořen z postupných expozic a představuje rozsah přirozených barev a pro oko zjevné jemné stíny. Při novu příští týden bude nebeská hra stínů této sezóny pokračovat prstencovým zatměním Slunce, přičemž prstencová dráha bude procházet severní Austrálií a centrálním Pacifikem.

Štítky: Zatmění, Partial lunar eclipse, Hungary


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »