Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Maďarské jarní zatmění

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Když minulý týden zapadalo Slunce, tak nad jarní krajinou na severním břehu jezera Balaton kolem Tihani v Maďarsku zrovna vycházel úplněk. Jak Měsíc vycházel na jasnou oblohu, tak ho začal ujídat tmavý umbrální stín Země při prvním letošním částečném zatmění Měsíce. Částečná fáze trvala méně než 27 minut a je vidět skoro nahoře, kde je měsíční kotouč u horního okraje ztemnělý. Obrázek je tvořen z postupných expozic a představuje rozsah přirozených barev a pro oko zjevné jemné stíny. Při novu příští týden bude nebeská hra stínů této sezóny pokračovat prstencovým zatměním Slunce, přičemž prstencová dráha bude procházet severní Austrálií a centrálním Pacifikem.

Štítky: Zatmění, Partial lunar eclipse, Hungary


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »