Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. květen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. květen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Maďarské jarní zatmění

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Když minulý týden zapadalo Slunce, tak nad jarní krajinou na severním břehu jezera Balaton kolem Tihani v Maďarsku zrovna vycházel úplněk. Jak Měsíc vycházel na jasnou oblohu, tak ho začal ujídat tmavý umbrální stín Země při prvním letošním částečném zatmění Měsíce. Částečná fáze trvala méně než 27 minut a je vidět skoro nahoře, kde je měsíční kotouč u horního okraje ztemnělý. Obrázek je tvořen z postupných expozic a představuje rozsah přirozených barev a pro oko zjevné jemné stíny. Při novu příští týden bude nebeská hra stínů této sezóny pokračovat prstencovým zatměním Slunce, přičemž prstencová dráha bude procházet severní Austrálií a centrálním Pacifikem.

Štítky: Zatmění, Partial lunar eclipse, Hungary


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »