Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční zatmění

Uznání a copyright: Igor Vin'yaminov

Tmavý vnitřní stín planety Země se nazývá umbra. Má tvar do prostoru protaženého kužele s kruhovým průřezem a nejsnadněji je vidět při zatmění Měsíce. Ovšem celý průřez je mnohem větší než úhlový průměr Měsíce při postupujícím zatmění. Přesto tento důmyslný kompozitní obrázek ze snímků z úplných i částečných zatmění, které procházely různými částmi umbry, ilustruje celý rozsah kruhového stínu. Snímky z let 1997 až 2011 byly z ruské Voroněže pilně pořizovány stejnou optikou. Dole a nahoře jsou fáze částečného zatmění ze září 2006 a srpna 2008. Vpravo dole vstupuje Měsíc do umbry při úplném zatmění v září 1997. Vlevo dole Měsíc opouští umbru po úplném zatmění v květnu 2004. Uprostřed vpravo, v centru a vlevo jsou fáze úplného zatměnní z června 2011, včetně centrální temně červené totální fáze. Při dnešním krátkém částečném zatmění Měsíce bude pouze z východní polokoule vidět, jak Měsíc lehce lízne dolní okraj umbry.

Štítky: Měsíc, Lunární zatmění, Shadow, Umbra


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neowise z Písečné

Kometa focená v Písečné u Jeseníku.

Další informace »