Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíční zatmění

Uznání a copyright: Igor Vin'yaminov

Tmavý vnitřní stín planety Země se nazývá umbra. Má tvar do prostoru protaženého kužele s kruhovým průřezem a nejsnadněji je vidět při zatmění Měsíce. Ovšem celý průřez je mnohem větší než úhlový průměr Měsíce při postupujícím zatmění. Přesto tento důmyslný kompozitní obrázek ze snímků z úplných i částečných zatmění, které procházely různými částmi umbry, ilustruje celý rozsah kruhového stínu. Snímky z let 1997 až 2011 byly z ruské Voroněže pilně pořizovány stejnou optikou. Dole a nahoře jsou fáze částečného zatmění ze září 2006 a srpna 2008. Vpravo dole vstupuje Měsíc do umbry při úplném zatmění v září 1997. Vlevo dole Měsíc opouští umbru po úplném zatmění v květnu 2004. Uprostřed vpravo, v centru a vlevo jsou fáze úplného zatměnní z června 2011, včetně centrální temně červené totální fáze. Při dnešním krátkém částečném zatmění Měsíce bude pouze z východní polokoule vidět, jak Měsíc lehce lízne dolní okraj umbry.

Štítky: Měsíc, Lunární zatmění, Shadow, Umbra


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »