Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ždímání mokrého ručníku na orbitě

Uznání: CSA, ASC, Expedition 35

Co se stane při ždímání mokrého ručníku zatímco se vznášíte ve vesmíru? Voda by neměla spadnout na podlahu, protože při oběhu Země se neupoutané objekty vznášejí. Vyteče ale voda z ručníku nebo ne? Odpověď vás může překvapit. Velitel Expedice 35 Chris Hadfield udělal minulý týden právě takový experiment v prostředí mikrogravitace na Mezinárodní kosmické stanici, takže ukázal, jak zvláštní je prostředí na orbitě a pomohl odpovědět na tuto otázku. Jak předvedl na videu nahoře, tak přestože pár kapek odletělo, tak většina vody zůstala pohromadě a vytvořila uvnitř a kolem ručníku dokola neobvyklé válcovité opletení. Povrchové napětí vody je na Zemi dobře známo a například se využívá k vytváření uměleckých vodních kaskád a nebo ještě běžněji při vzniku kapek deště.

Astrofyzici: Podívejte se na 600+ souborů v Knihovně astrofyzikálních zdrojových kódů.

Štítky: Voda, Video, Microgravity, Towel


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »