Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové záření ze zbytku supernovy SN 1006

Uznání: NASA/CXC/P. Frank Winkler (Middlebury College)

To co vypadá jako nafukovací míč jsou ve skutečnosti pozůstatky nejjasnější supernovy v psané historii lidstva. V roce 1006 po Kristu bylo zaznamenáno, že se obloha rozzářila nad oblastmi, které jsou nyní známé jako Čína, Egypt, Irák, Itálie, Japonsko a Švýcarsko. Mračno trosek ze stelární exploze, které se rozpíná, se nachází v jižním souhvězdí Vlka (Lupus) a stále vytváří kosmickou světelnou podívanou přes celé elektromagnetické spektrum. Například obraz nahoře je výsledkem rentgenových snímků ve třech barvách z družicové observatoře Chandra. Mračno trosek zbytku supernovy, která má nyní označení SN 1006, měří asi 60 světelných let a podle současných znalostí představuje pozůstatky bílého trpaslíka. Kompaktní bílý trpaslík byl součástí dvojhvězdy a postupně zachycoval materiál ze své doprovodné složky. Nárůst hmotnosti postupně spustil termonukleární explozi, která trpasličí hvězdu zničila. Jelikož je vzdálenost ke zbytku supernovy asi 7000 světelných let, tak k explozi ve skutečnosti došlo před 7000 lety a světlo dosáhlo Zemi teprve v roce 1006. Rázové vlny ve zbytku urychlují částice na extrémní energie a bývají považovány za zdroj tajemných kosmické pparsků.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Zbytek supernovy, Sn 1006, Stellar explosion


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »