Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Koňská hlava infračerveně z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, and The Hubble Heritage Team (STSci/AURA)

Majestátní mezihvězdná prachová mračna při jejich pohybu vesmírem opracovávají hvězdné větry a radiace, až někdy dostanou rozpoznatelný tvar. Tato mlhovina se přiléhavě jmenuje Koňská hlava, a je ponořena do rozsáhlé a komplexní mlhoviny v Orionu M42. Tento objekt je sice pěkné, ale obtížné spatřit osobně malým dalekohledem, ten nádherně podrobný snímek nahoře nedávno pořídil v infračerveném světle Hubblův kosmický dalekohled na počest 23. výročí vypuštění Hubbla. Tmavé molekulární mračno, které je vzdálené zhruba 1500 světelných let, je katalogizované jako Barnard 33 a je vidět především proto, že ho zezadu podsvěcuje blízká hmotná hvězda sigma Orionis. Zdánlivý tvar mlhoviny Koňská hlava se za několik miliónů let změní a nakonec ho energetické světlo hvězd zničí.

Štítky: Infračervený, Hubble, Horsehead nebula


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »