Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký vůz

Uznání a copyright: Jerry Lodriguss (Catching the Light)

Už jste ho viděli? Tato obyčejná otázka obvykle předchází znovuobjevení jedné z nejběžněji pozorovaných uskupení hvězd na severní obloze: Velkého vozu. Toto uskupení hvězd je jednou z mála věcí, kterou pravděpodobně viděli a bude vidět každá generace. Velký vůz samotný ovšem není souhvězdí. I když je součástí souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major), tak Velký vůz je asterismus, který různá společensví nazývala různě. Pět hvězd Velkého vozu je ve skutečnosti opravdu blízko jedna druhé v prostoru a pravděpodobně vznikly současně. Spojnice dvou hvězd na straně Velkého vozu míří k Severce, neboli Polárce, která je součástí Malého vozu. Relativní pohyby hvězd způsobí, že Velký vůz v příštích 100 000 letech pomalu změní svoji zdánlivou konfiguraci.

Štítky: Asterismus, Big dipper, Mouse over, Litter Dipper


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »