Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký vůz

Uznání a copyright: Jerry Lodriguss (Catching the Light)

Už jste ho viděli? Tato obyčejná otázka obvykle předchází znovuobjevení jedné z nejběžněji pozorovaných uskupení hvězd na severní obloze: Velkého vozu. Toto uskupení hvězd je jednou z mála věcí, kterou pravděpodobně viděli a bude vidět každá generace. Velký vůz samotný ovšem není souhvězdí. I když je součástí souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major), tak Velký vůz je asterismus, který různá společensví nazývala různě. Pět hvězd Velkého vozu je ve skutečnosti opravdu blízko jedna druhé v prostoru a pravděpodobně vznikly současně. Spojnice dvou hvězd na straně Velkého vozu míří k Severce, neboli Polárce, která je součástí Malého vozu. Relativní pohyby hvězd způsobí, že Velký vůz v příštích 100 000 letech pomalu změní svoji zdánlivou konfiguraci.

Štítky: Asterismus, Big dipper, Mouse over, Litter Dipper


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »