Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světélkování vzduchu, protisvit a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Jak daleko jen mohlo oko dohlédnout, tak na observatoři Las Campanas na jihu pouště Atacama v Chile, byla tmavá noc. Ovšem tato mozaika 3 minuty dlouhých expozic poblíž místní půlnoci 11. dubna ukázala zelené a neobvykle intenzivní světélkování atmosférického vzduchu, které se prostíralo přes řídké mraky. Na rozdíl od polárních září, které jsou vyvolávány srážkami energetických nabitých částic a jsou vidět ve vysokých šířkách, světélkování vzduchu je způsobováno chemiluminiscencí, kdy světlo vzniká při chemické reakci a vyskytuje se na celé zeměkouli. Chemickou energii poskytuje Slunce prostřednictvím extrémního ultrafialového záření. Podobně jako polární záře, tak i zelenavá barva světélkujícího vzduchu pochází z výšek kolem 100 kilometrů, které dominuje emise excitovaného kyslíku. Protisvit, sluneční světlo odrážené prachem v rovině ekliptiky Sluneční soustavy, bylo tu noc také vidět jako slabý namodralý obláček vpravo od středu obrázku. Zcela vpravo se zdá, jakoby Mléčná dráha vycházela z vrcholku hory, kde se usadily Magellanovy dalekohledy. Vlevo je projekt OGLE a kopule dalekohledů du Pont.

Štítky: Mléčná dráha, Gegenschein, Dark sky, Air glow


24. vesmírný týden 2024

24. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 6. do 16. 6. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Na Slunci je stále ještě hodně skvrn. V sobotu 8. 6. došlo navíc k silné erupci s nadějí na polární záři. Kosmická loď Starliner byla konečně vypuštěna a úspěšně dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici. SuperHeavy Starship ohromila při 4. testovacím letu přistáním obou stupňů na mořskou hladinu. Před 180 lety se narodil W. R. Brooks, mj. spoluobjevitel známé komety 12P, jejíž prach je nyní dobře vidět i ze Země.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »