Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světélkování vzduchu, protisvit a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Jak daleko jen mohlo oko dohlédnout, tak na observatoři Las Campanas na jihu pouště Atacama v Chile, byla tmavá noc. Ovšem tato mozaika 3 minuty dlouhých expozic poblíž místní půlnoci 11. dubna ukázala zelené a neobvykle intenzivní světélkování atmosférického vzduchu, které se prostíralo přes řídké mraky. Na rozdíl od polárních září, které jsou vyvolávány srážkami energetických nabitých částic a jsou vidět ve vysokých šířkách, světélkování vzduchu je způsobováno chemiluminiscencí, kdy světlo vzniká při chemické reakci a vyskytuje se na celé zeměkouli. Chemickou energii poskytuje Slunce prostřednictvím extrémního ultrafialového záření. Podobně jako polární záře, tak i zelenavá barva světélkujícího vzduchu pochází z výšek kolem 100 kilometrů, které dominuje emise excitovaného kyslíku. Protisvit, sluneční světlo odrážené prachem v rovině ekliptiky Sluneční soustavy, bylo tu noc také vidět jako slabý namodralý obláček vpravo od středu obrázku. Zcela vpravo se zdá, jakoby Mléčná dráha vycházela z vrcholku hory, kde se usadily Magellanovy dalekohledy. Vlevo je projekt OGLE a kopule dalekohledů du Pont.

Štítky: Mléčná dráha, Gegenschein, Dark sky, Air glow


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »