Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světélkování vzduchu, protisvit a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Jak daleko jen mohlo oko dohlédnout, tak na observatoři Las Campanas na jihu pouště Atacama v Chile, byla tmavá noc. Ovšem tato mozaika 3 minuty dlouhých expozic poblíž místní půlnoci 11. dubna ukázala zelené a neobvykle intenzivní světélkování atmosférického vzduchu, které se prostíralo přes řídké mraky. Na rozdíl od polárních září, které jsou vyvolávány srážkami energetických nabitých částic a jsou vidět ve vysokých šířkách, světélkování vzduchu je způsobováno chemiluminiscencí, kdy světlo vzniká při chemické reakci a vyskytuje se na celé zeměkouli. Chemickou energii poskytuje Slunce prostřednictvím extrémního ultrafialového záření. Podobně jako polární záře, tak i zelenavá barva světélkujícího vzduchu pochází z výšek kolem 100 kilometrů, které dominuje emise excitovaného kyslíku. Protisvit, sluneční světlo odrážené prachem v rovině ekliptiky Sluneční soustavy, bylo tu noc také vidět jako slabý namodralý obláček vpravo od středu obrázku. Zcela vpravo se zdá, jakoby Mléčná dráha vycházela z vrcholku hory, kde se usadily Magellanovy dalekohledy. Vlevo je projekt OGLE a kopule dalekohledů du Pont.

Štítky: Mléčná dráha, Gegenschein, Dark sky, Air glow


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »