Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světélkování vzduchu, protisvit a Mléčná dráha

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (Las Campanas Observatory, Carnegie Institution)

Jak daleko jen mohlo oko dohlédnout, tak na observatoři Las Campanas na jihu pouště Atacama v Chile, byla tmavá noc. Ovšem tato mozaika 3 minuty dlouhých expozic poblíž místní půlnoci 11. dubna ukázala zelené a neobvykle intenzivní světélkování atmosférického vzduchu, které se prostíralo přes řídké mraky. Na rozdíl od polárních září, které jsou vyvolávány srážkami energetických nabitých částic a jsou vidět ve vysokých šířkách, světélkování vzduchu je způsobováno chemiluminiscencí, kdy světlo vzniká při chemické reakci a vyskytuje se na celé zeměkouli. Chemickou energii poskytuje Slunce prostřednictvím extrémního ultrafialového záření. Podobně jako polární záře, tak i zelenavá barva světélkujícího vzduchu pochází z výšek kolem 100 kilometrů, které dominuje emise excitovaného kyslíku. Protisvit, sluneční světlo odrážené prachem v rovině ekliptiky Sluneční soustavy, bylo tu noc také vidět jako slabý namodralý obláček vpravo od středu obrázku. Zcela vpravo se zdá, jakoby Mléčná dráha vycházela z vrcholku hory, kde se usadily Magellanovy dalekohledy. Vlevo je projekt OGLE a kopule dalekohledů du Pont.

Štítky: Mléčná dráha, Gegenschein, Dark sky, Air glow


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Letní trojúhelník - Vega, Deneb, Altair | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »