Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protisvit nad Chile

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (ESO)

Je místo na opačné straně od Slunce to nejtmavší? Není. Ve skutečnosti lze 180° od Slunce pod velmi tmavou oblohou vzácně spatřit slabou záři známou jako protisvit (německy gegenschein). Protisvit je sluneční světlo rozptylované na malých prachových meziplanetárních částicích. Asi milimetrové prachové částice jsou odštěpky z asteroidů a obíhají v oběžné rovině planet. Na snímku nahoře z října 2008 je jeden z nejúžasnějších dosud pořízených záběrů protisvitu. Hloubková expozice pod extrémně tmavou oblohou nad observatoří Paranal v Chile ukazuje protisvit tak jasně, že je dokonce vidět i přilehlou zář. V popředí jsou některé Velmi velké dalekohledy z Evropské jižní observatoře zatímco v pozadí za pozornost stojí přinejmenším galaxie v Andromedě vlevo dole a hvězdokupa Plejády těsně nad obzorem. Protisvit se liší od zvířetníkového světla poblíž Slunce úhlem odrazu. Úkaz, podobný protisvitu, který lze spatřit ve dne, se nazývá glorie a lze ho spatřit v odrazivém vzduchu nebo mračnech na opačné straně od Slunce třeba z letadla.

Štítky: Slunce, Chile, Gegenschein


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »