Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Protisvit nad Chile

Uznání a copyright: Yuri Beletsky (ESO)

Je místo na opačné straně od Slunce to nejtmavší? Není. Ve skutečnosti lze 180° od Slunce pod velmi tmavou oblohou vzácně spatřit slabou záři známou jako protisvit (německy gegenschein). Protisvit je sluneční světlo rozptylované na malých prachových meziplanetárních částicích. Asi milimetrové prachové částice jsou odštěpky z asteroidů a obíhají v oběžné rovině planet. Na snímku nahoře z října 2008 je jeden z nejúžasnějších dosud pořízených záběrů protisvitu. Hloubková expozice pod extrémně tmavou oblohou nad observatoří Paranal v Chile ukazuje protisvit tak jasně, že je dokonce vidět i přilehlou zář. V popředí jsou některé Velmi velké dalekohledy z Evropské jižní observatoře zatímco v pozadí za pozornost stojí přinejmenším galaxie v Andromedě vlevo dole a hvězdokupa Plejády těsně nad obzorem. Protisvit se liší od zvířetníkového světla poblíž Slunce úhlem odrazu. Úkaz, podobný protisvitu, který lze spatřit ve dne, se nazývá glorie a lze ho spatřit v odrazivém vzduchu nebo mračnech na opačné straně od Slunce třeba z letadla.

Štítky: Slunce, Chile, Gegenschein


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »