Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní Merkur

Uznání: NASA / JHU Applied Physics Lab / Carnegie Inst. Washington

Nejvnitřnější planeta Merkur by pravděpodobně nebyla dobrým místem pro meziplanetární zimní olympiádu. Ovšem nové výsledky na základě údajů z sondy MESSENGER na orbitě Merkuru ukazují, že Merkur má v trvale zastíněných oblastech v kráterech poblíž severního pólu podstatné zásoby vodního ledu. S možností ledu na Merkuru se pohrávalo léta, inspirací byl objev radarově jasných, tudíž velmi odrazivých oblastí u severního pólu. Radarově jasné oblasti vyznačené na mapě žlutou barvou promítnuté do snímků MESSENGERu zdá se odpovídají dnům a stěnám impaktních kráterů u severního pólu. Oblasti dále od pólu se koncentrují na stěny kráterů obrácené k severu. Neutronová spektroskopie z MESSENGERu a teplotní modely kráterů ukazují, že materiál v těchto oblastech obsahuje množství vodíku odpovídající téměř čistému vodnímu ledu, který je zřejmě uschován v oblastech s teplotami pod 100 Kelvinů (-280F, -173C). Předpokládá se, že za podmínek trvalého stínu, jako je tomu v kráterech na Měsíci, by zdrojem ledu na Merkuru mohly být trosky po impaktech komet.

Štítky: Severní pól, Voda, Merkur, Led, Radar


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »