Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Severní Merkur

Uznání: NASA / JHU Applied Physics Lab / Carnegie Inst. Washington

Nejvnitřnější planeta Merkur by pravděpodobně nebyla dobrým místem pro meziplanetární zimní olympiádu. Ovšem nové výsledky na základě údajů z sondy MESSENGER na orbitě Merkuru ukazují, že Merkur má v trvale zastíněných oblastech v kráterech poblíž severního pólu podstatné zásoby vodního ledu. S možností ledu na Merkuru se pohrávalo léta, inspirací byl objev radarově jasných, tudíž velmi odrazivých oblastí u severního pólu. Radarově jasné oblasti vyznačené na mapě žlutou barvou promítnuté do snímků MESSENGERu zdá se odpovídají dnům a stěnám impaktních kráterů u severního pólu. Oblasti dále od pólu se koncentrují na stěny kráterů obrácené k severu. Neutronová spektroskopie z MESSENGERu a teplotní modely kráterů ukazují, že materiál v těchto oblastech obsahuje množství vodíku odpovídající téměř čistému vodnímu ledu, který je zřejmě uschován v oblastech s teplotami pod 100 Kelvinů (-280F, -173C). Předpokládá se, že za podmínek trvalého stínu, jako je tomu v kráterech na Měsíci, by zdrojem ledu na Merkuru mohly být trosky po impaktech komet.

Štítky: Severní pól, Voda, Merkur, Led, Radar


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »