Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mračna v Labuti

Uznání a copyright: Image Data - Bob Caton, Al Howard, Eric Zbinden, Rogelio Bernal Andreo;
Processing - Rogelio Bernal Andreo

Vznešenou mozaikou, která ve vysoko letícím souhvězdí Labutě (Cygnus) pokrývá pole 12x12 stupňů, plynou kosmická mračna z plynu a prachu. Obraz je kombinací široko a úzkopásmových obrazových dat v Hubblově paletě a záchytným bodem na něm je hvězda Deneb, jasný horký nadobr pod středem u levého okraje. Alfa hvězda Labuti Deneb je vrcholem asterismu Severní kříž a zde je vidět vedle temné prázdnoty známé jako Severní uhelný pytel. Pod Denebem lze rozeznat mlhoviny Severní Amerika a Pelikán (NGC 7000 a IC 5070). Poblíž středu pole hned nad jasnými křídly mlhoviny Motýl je další nadobr Sadr (gama Cygni). Pokud budeme pokračovat nahoru a doprava, narazíme na kompaktnější Srpkovou mlhovinu a nakonec u vrcholu obrázku na mlhovinu Tulipán. Většina z těchto komplexních mlhovin se nachází ve vzdálenosti asi 2000 světelných let. Spolu se Sluncem se nacházejí v Orionovu spirálním ramenu naší Galaxie Mléčná dráha.

Štítky: Ic5070, Cygnus, Crescent, Ngc6888, Ngc7000, Sadr, Sh2-101, Pelican, Deneb, North america, Tulip


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »