Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Super úplněk versus mikro úplněk

Uznání a copyright: Catalin Paduraru

Viděli jste ve středu v noci velký, jasný, krásný úplněk? Ve skutečnosti to byl mikro úplněk, mikro Měsíc! Zdánlivý nejmenší Měsíc tu noc dosáhl své nejplnější fáze na eliptické dráze kolem Země poblíž svého nejvzdálenějšího bodu, pouhé 4 hodiny před apogeem. Předtím v tomto roce dne 6. května byl zase super Měsíc poblíž perigea, nejbližšího bodu na své dráze. Na těchto dvou panelech s odpovídajícími teleskopickými snímky z rumunské Bukurešti je vidět poměrná zdánlivá velikost mikro Měsíce z 28. listopadu (vpravo) ve srovnání se slavným super Měsícem z 6. května Rozdíl zdánlivé velikosti představuje rozdíl vzdálenosti něco pod 50 000 kilometrů mezi apogeem a perigeem při střední vzdálenosti Měsíce asi 385 000 kilometrů. Jak dlouho budete muset čekat na další mikro úplněk? Do 16. ledna 2014, kdy plná fáze nastane 3 hodiny od apogea.

Štítky: Měsíc, Přízemí, Odzemí


42. vesmírný týden 2021

42. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 10. do 24. 10. 2021. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nízko nad jihozápadem. Nad jižním obzorem jsou večer Jupiter a Saturn. Ráno se nad jihovýchodní obzor šplhá Merkur. Aktivita Slunce je nízká. Filmaři se vrací z ISS. Mezitím k budované čínské stanici Tiangong dorazila nová tříčlenná posádka v lodi Šen-čou 13. Na skok do vesmíru se ve svých devadesáti letech podíval kapitán Kirk ze Star Treku. Sonda Lucy je na cestě k planetkám na dráze Jupiteru. Před 420 lety zemřel v Praze dánský astronom Tycho Brahe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad Venuší

Další informace »