Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Super úplněk versus mikro úplněk

Uznání a copyright: Catalin Paduraru

Viděli jste ve středu v noci velký, jasný, krásný úplněk? Ve skutečnosti to byl mikro úplněk, mikro Měsíc! Zdánlivý nejmenší Měsíc tu noc dosáhl své nejplnější fáze na eliptické dráze kolem Země poblíž svého nejvzdálenějšího bodu, pouhé 4 hodiny před apogeem. Předtím v tomto roce dne 6. května byl zase super Měsíc poblíž perigea, nejbližšího bodu na své dráze. Na těchto dvou panelech s odpovídajícími teleskopickými snímky z rumunské Bukurešti je vidět poměrná zdánlivá velikost mikro Měsíce z 28. listopadu (vpravo) ve srovnání se slavným super Měsícem z 6. května Rozdíl zdánlivé velikosti představuje rozdíl vzdálenosti něco pod 50 000 kilometrů mezi apogeem a perigeem při střední vzdálenosti Měsíce asi 385 000 kilometrů. Jak dlouho budete muset čekat na další mikro úplněk? Do 16. ledna 2014, kdy plná fáze nastane 3 hodiny od apogea.

Štítky: Měsíc, Přízemí, Odzemí


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Skvrny na Slunci

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »