Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Super úplněk versus mikro úplněk

Uznání a copyright: Catalin Paduraru

Viděli jste ve středu v noci velký, jasný, krásný úplněk? Ve skutečnosti to byl mikro úplněk, mikro Měsíc! Zdánlivý nejmenší Měsíc tu noc dosáhl své nejplnější fáze na eliptické dráze kolem Země poblíž svého nejvzdálenějšího bodu, pouhé 4 hodiny před apogeem. Předtím v tomto roce dne 6. května byl zase super Měsíc poblíž perigea, nejbližšího bodu na své dráze. Na těchto dvou panelech s odpovídajícími teleskopickými snímky z rumunské Bukurešti je vidět poměrná zdánlivá velikost mikro Měsíce z 28. listopadu (vpravo) ve srovnání se slavným super Měsícem z 6. května Rozdíl zdánlivé velikosti představuje rozdíl vzdálenosti něco pod 50 000 kilometrů mezi apogeem a perigeem při střední vzdálenosti Měsíce asi 385 000 kilometrů. Jak dlouho budete muset čekat na další mikro úplněk? Do 16. ledna 2014, kdy plná fáze nastane 3 hodiny od apogea.

Štítky: Měsíc, Přízemí, Odzemí


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »