Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

První den MESSENGERu

Uznání: NASA/JHU APL/CIW

Jeden sluneční den na planetě trvá od poledne do poledne. Na Zemi trvá sluneční den 24 hodin. Na Merkuru je sluneční den dlouhý asi 176 pozemských dní. Kosmická sonda MESSENGER během svého prvního Merkurského slunečního dne zobrazila z oběžné dráhy téměř celý povrch této nejvnitřnější planety, takže mohla vygenerovat globální monochromní mapu s rozlišením 250 m na pixel a barevnou s rozlišením 1 km na pixel. Nahoře jsou vidět příklady mozaikových map zkonstruovaných z tisíců snímků pořízených za jednotných světelných podmínek (monochromní mapa vlevo), obě jsou vystředěny na meridián na 75 stupni východní délky planety. Při svém druhém Merkurském slunečním dnu se sonda MESSENGER nejspíš více zaměří na cílená pozorování povrchových útvarů planety s vyšším rozlišením. (Redakční poznámka: Vzhledem k rotačně orbitální rezonanci Merkuru 3:2 trvá Merkurův sluneční den 2 Merkurovy roky.)

Štítky: Merkur, Messenger, Solar day


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

ISS nad západním obzorem

Další informace »