Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

První den MESSENGERu

Uznání: NASA/JHU APL/CIW

Jeden sluneční den na planetě trvá od poledne do poledne. Na Zemi trvá sluneční den 24 hodin. Na Merkuru je sluneční den dlouhý asi 176 pozemských dní. Kosmická sonda MESSENGER během svého prvního Merkurského slunečního dne zobrazila z oběžné dráhy téměř celý povrch této nejvnitřnější planety, takže mohla vygenerovat globální monochromní mapu s rozlišením 250 m na pixel a barevnou s rozlišením 1 km na pixel. Nahoře jsou vidět příklady mozaikových map zkonstruovaných z tisíců snímků pořízených za jednotných světelných podmínek (monochromní mapa vlevo), obě jsou vystředěny na meridián na 75 stupni východní délky planety. Při svém druhém Merkurském slunečním dnu se sonda MESSENGER nejspíš více zaměří na cílená pozorování povrchových útvarů planety s vyšším rozlišením. (Redakční poznámka: Vzhledem k rotačně orbitální rezonanci Merkuru 3:2 trvá Merkurův sluneční den 2 Merkurovy roky.)

Štítky: Merkur, Messenger, Solar day


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »