Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet komety Hartley 2

Uznání a copyright: Rolando Ligustri (CARA Project, CAST)

Počátkem listopadu minulého roku se malá, ale aktivní kometa Hartley 2 (103/P Hartley) stala pátou kometou zblízka zobrazenou kosmickou sondou ze Země. Kometa Hartley 2 s šestiletou orbitální periodou stále krouží Sluneční soustavou a zase se zasloužila o přední astronomické zprávy. Nová měření Herschelovy kosmické observatoře ukazují, že v řídké atmosféře komety nebo v komě je stejný poměr izotopu vodíku deuterium (v těžké vodě), jako je v oceánech naší staré dobré planety. Kometa Hartley 2 pochází ze vzdáleného Kuiperova pásu, oblasti za oběžnou drahou Neptunu, která je rezervoárem ledových kometárních těles a trpasličích planet. Jelikož se poměr deuteria vztahuje k prostředí Sluneční soustavy, kde vznikaly komety, tak Herschelovy výsledky ukazují, že komety z Kuiperova pásu mohly přispět významným množstvím vody do pozemských oceánů. Kometa Hartley 2 je vidět na této hvězdnaté obloze z minulého listopadu se zelenou komou jak způsobně proplouvá námořním souhvězdím Lodné záď (Puppis). Pod kometou jsou otevřené hvězdokupy M47 (vpravo) a M46 (vlevo).

Štítky: Voda, Herschel, M46, M47, Comet hartley 2, C/103p, Ngc2423, Deuterium


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »