Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet komety Hartley 2

Uznání a copyright: Rolando Ligustri (CARA Project, CAST)

Počátkem listopadu minulého roku se malá, ale aktivní kometa Hartley 2 (103/P Hartley) stala pátou kometou zblízka zobrazenou kosmickou sondou ze Země. Kometa Hartley 2 s šestiletou orbitální periodou stále krouží Sluneční soustavou a zase se zasloužila o přední astronomické zprávy. Nová měření Herschelovy kosmické observatoře ukazují, že v řídké atmosféře komety nebo v komě je stejný poměr izotopu vodíku deuterium (v těžké vodě), jako je v oceánech naší staré dobré planety. Kometa Hartley 2 pochází ze vzdáleného Kuiperova pásu, oblasti za oběžnou drahou Neptunu, která je rezervoárem ledových kometárních těles a trpasličích planet. Jelikož se poměr deuteria vztahuje k prostředí Sluneční soustavy, kde vznikaly komety, tak Herschelovy výsledky ukazují, že komety z Kuiperova pásu mohly přispět významným množstvím vody do pozemských oceánů. Kometa Hartley 2 je vidět na této hvězdnaté obloze z minulého listopadu se zelenou komou jak způsobně proplouvá námořním souhvězdím Lodné záď (Puppis). Pod kometou jsou otevřené hvězdokupy M47 (vpravo) a M46 (vlevo).

Štítky: Voda, Herschel, M46, M47, Comet hartley 2, C/103p, Ngc2423, Deuterium


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »