Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M82: Galaxie s překotnou tvorbou hvězd a supervětrem


Uznání a copyright: Dietmar Hager, Torsten Grossmann

Galaxie M82, která se pro svůj podlouhlý vizuální vzhled také nazývá Doutníková galaxie, se vyznačuje překotnou tvorbou hvězd se supervětrem. Prostřednictvím následných výbuchů supernov a silných větrů z hmotných hvězd pak překotná tvorba hvězd v M82 způsobuje nesmírný tok materiálu ven. Na tomto ostrém kompozitním snímku z malých pozemských dalekohledů na planetě Zemi je zřetelný důkaz supervětru z centrálních oblastí galaxie. Obraz v červených odstínech zvýrazňuje emise z filamentů vodíku. Filamenty měří přes 10 000 světelných let. Část plynu ze supervětru obohaceného o těžké prvky z hmotných hvězd nakonec unikne do intergalaktického prostoru. Bouřlivé vznikání hvězd v M82 vyvolalo těsné přiblížení blízké velké galaxie M81 a mělo by trvat asi 100 miliónů let. Galaxie M82 je asi 12 miliónů světelných let daleko, poblíž severní hranice Velké medvědice (Ursa Major).

Štítky: Star-formation, M82, Starburst galaxy


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »