Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nobelova cena za podivný vesmír

Image Credit: High-Z Supernova Search Team, HST, NASA

Před třinácti lety byly poprvé představeny výsledky, které naznačovaly, že většina energie v našem vesmíru není ve hvězdách nebo v galaxiích, ale je vázána na prostor samotný. Jazykem kosmologů, velká kosmologická konstanta je přímým důsledkem nových pozorování vzdálených supernov. Návrhy kosmologické konstanty (lambda) nebyly nové, existovaly už od počátků moderní relativistické kosmologie. Takové návrhy nebyly u astronomů moc populární, protože lambda je tak jiná od známých složek vesmíru, hodnota lambdy se zdála být omezena jinými pozorováními a protože méně podivné kosmologie bez lambdy předtím dokázaly dostatečně dobře data vysvětlit. Co je zde pozoruhodné, je zdánlivě přímá a spolehlivá metoda pozorování s dobrou pověstí při vědeckých výzkumech. V posledních třinácti letech pokračovaly nezávislé týmy astronomů v soustřeďování dat, která zdá se potvrzují existenci temné energie a znepokojivý výsledek v současnosti zrychlujícího se vesmíru. Vedoucí týmu byli letos za svou práci odměněni Nobelovou cenou za fyziku. Na snímku nahoře je vidět supernova, která se v roce 1994 objevila na okraji spirální galaxie a byla využita jednou z těchto prací.

Štítky: Supernova, Dark energy, Nobel prize


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »