Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivný východ slunce nad Argentinou

Uznání a copyright: Luis Argerich

Proč vycházející Slunce vypadalo tak podivně? Nikdo pořádně neví. Jisté je, že ten neobvyklý východ slunce nahoře byl zachycen minulý měsíc z Buenos Aires v Argentině. Voda v popředí je řeka Rio de La Plata, která se považuje za nejširší řeku na světě. I když je snímek nahoře ve skutečnosti kombinací normální a velice krátké expozice, aby se předešlo saturaci jasného Slunce, tak fotograf tu neobvyklou strukturu viděl na vlastní oči, což znamená, že tento jev nebyl způsoben ani odrazy nebo poruchami v kameře nebo objektivu. To, co vypadá jako ramena nějakého strašidla, může být ve skutečnosti nízká vrstva mraků, která je dostatečně silná na to, aby rozptylovala sluneční světlo a přitom Slunce neclonila. Zborcení patrné ve spodní části obrazu Slunce může ukazovat na Etruskou vázu neboli na přelud Fata Morgana vytvořený zvláštní odrazivou vrstvou vzduchu nad vodou. Neobvyklé atmosférické jevy jsou dosti často vidět a většina z nich se dá vystopovat k dobře známým jevům, ty další pro nedostatek dat zůstávají záhadou.

Štítky: Východ slunce, Argentina, Water vapor


29. vesmírný týden 2020

29. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 7. do 19. 7. 2020. Měsíc ubývá směrem k novu. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět prakticky celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Na obloze je nádherná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. Falcon 9 se Starlinky zaznamenal další odklad. Startovat má také sonda k Marsu, kterou připravily Spojené arabské emiráty. Před 170 lety byla provedena první primitivní fotografie hvězdy Vega a před 45 lety se setkaly posádky v rámci mise Sojuz-Apollo.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa NEOWISE nad střechou sousedního domu. foceno skrz okno mého pokoje.

Další informace »