Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivný východ slunce nad Argentinou

Uznání a copyright: Luis Argerich

Proč vycházející Slunce vypadalo tak podivně? Nikdo pořádně neví. Jisté je, že ten neobvyklý východ slunce nahoře byl zachycen minulý měsíc z Buenos Aires v Argentině. Voda v popředí je řeka Rio de La Plata, která se považuje za nejširší řeku na světě. I když je snímek nahoře ve skutečnosti kombinací normální a velice krátké expozice, aby se předešlo saturaci jasného Slunce, tak fotograf tu neobvyklou strukturu viděl na vlastní oči, což znamená, že tento jev nebyl způsoben ani odrazy nebo poruchami v kameře nebo objektivu. To, co vypadá jako ramena nějakého strašidla, může být ve skutečnosti nízká vrstva mraků, která je dostatečně silná na to, aby rozptylovala sluneční světlo a přitom Slunce neclonila. Zborcení patrné ve spodní části obrazu Slunce může ukazovat na Etruskou vázu neboli na přelud Fata Morgana vytvořený zvláštní odrazivou vrstvou vzduchu nad vodou. Neobvyklé atmosférické jevy jsou dosti často vidět a většina z nich se dá vystopovat k dobře známým jevům, ty další pro nedostatek dat zůstávají záhadou.

Štítky: Východ slunce, Argentina, Water vapor


33. vesmírný týden 2020

33. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Večerní obloha ukrývá tři komety v Pastýři. Pokračuje viditelnost skvrn na povrchu Slunce. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Uplynulý týden přinesl úspěchy SpaceX – přistání Crew Dragonu, letový test Starship SN5 a start 9. várky Starlink. Očekáváme start malé rakety Electron a velké evropské Ariane 5. Před 30 lety začala Venuši studovat sonda Magellan, která pořídila podrobnou radarovou mapu povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Pohyb hvězd po obloze - snímek s dlouhou expozicí

Pohyb hvězd po severní obloze zachycený na snímku s třicetiminutovou expozicí.

Další informace »