Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. říjen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. říjen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Podivný východ slunce nad Argentinou

Uznání a copyright: Luis Argerich

Proč vycházející Slunce vypadalo tak podivně? Nikdo pořádně neví. Jisté je, že ten neobvyklý východ slunce nahoře byl zachycen minulý měsíc z Buenos Aires v Argentině. Voda v popředí je řeka Rio de La Plata, která se považuje za nejširší řeku na světě. I když je snímek nahoře ve skutečnosti kombinací normální a velice krátké expozice, aby se předešlo saturaci jasného Slunce, tak fotograf tu neobvyklou strukturu viděl na vlastní oči, což znamená, že tento jev nebyl způsoben ani odrazy nebo poruchami v kameře nebo objektivu. To, co vypadá jako ramena nějakého strašidla, může být ve skutečnosti nízká vrstva mraků, která je dostatečně silná na to, aby rozptylovala sluneční světlo a přitom Slunce neclonila. Zborcení patrné ve spodní části obrazu Slunce může ukazovat na Etruskou vázu neboli na přelud Fata Morgana vytvořený zvláštní odrazivou vrstvou vzduchu nad vodou. Neobvyklé atmosférické jevy jsou dosti často vidět a většina z nich se dá vystopovat k dobře známým jevům, ty další pro nedostatek dat zůstávají záhadou.

Štítky: Východ slunce, Argentina, Water vapor


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »