Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyřnásobné lunární halo nad Španělskem

Uznání a copyright: Dani Caxete

Padající ledové krystaly mohou atmosféru proměnit do obrovské čočky, která způsobuje oblouky a hala kolem Slunce a Měsíce. Právě to nastalo minulou sobotu v noci nedaleko Madridu ve Španělsku, když na zimní obloze byl vidět nejenom jasný Měsíc, ale dokonce čtyři vzácná lunární hala. Ten nejjasnější objekt nahoře na snímku je Měsíc. Světlo z Měsíce se láme skrze padající ledové krystaly do 22 stupňového hala kolem Měsíce. 22 stupňové halo vodorovně protahuje opsané halo způsobované sloupkovými ledovými krystaly. Část měsíčního světla se vzácněji láme přes ještě vzdálenější padající ledové krystaly za vzniku třetího oblouku, 46 stupňů od Měsíce, který je podobný duze a zde je vidět nad malebnou zimní krajinou. Dále je ještě vidět část celého 46 stupňového kruhového hala, což je zvláště u Měsíce velice vzácné, takže je vidět čtyřnásobné halo. Řada zasněžených stromů v popředí lemuje cestu Puerto de Navacerrada v pohoří Sierra de Guadarrama u Madridu. V pozadí je dobře známá zimní obloha včetně hvězdy Sirius, pásu v Orionu a hvězdy Betelgeuse, to vše mezi vnitřními a vnějšími oblouky. Hala a oblouky trvají typicky minuty až hodiny, takže pokud nějaké halo uvidíte, pozvěte rodinu, přátele nebo sousedy a podělte se o neobvyklý pohled čočkou oblohy.
Poznámka: S překladem pomohl Tomáš Tržický.

Krátký průzkum (anglicky): Už jste někdy viděli halo kolem Měsíce?

Štítky: Ledové krystaly, Moon halo, Lunar halo


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier42

Velká mlhovina v Orionu. Součást nejrozsáhlejšího známého prachoplynného útvaru - komplexu v Orionu, který se rozprostírá přes více než polovinu souhvězdí Orion a má rozměry mnoha set světelných let.

Další informace »