Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyřnásobné lunární halo nad Španělskem

Uznání a copyright: Dani Caxete

Padající ledové krystaly mohou atmosféru proměnit do obrovské čočky, která způsobuje oblouky a hala kolem Slunce a Měsíce. Právě to nastalo minulou sobotu v noci nedaleko Madridu ve Španělsku, když na zimní obloze byl vidět nejenom jasný Měsíc, ale dokonce čtyři vzácná lunární hala. Ten nejjasnější objekt nahoře na snímku je Měsíc. Světlo z Měsíce se láme skrze padající ledové krystaly do 22 stupňového hala kolem Měsíce. 22 stupňové halo vodorovně protahuje opsané halo způsobované sloupkovými ledovými krystaly. Část měsíčního světla se vzácněji láme přes ještě vzdálenější padající ledové krystaly za vzniku třetího oblouku, 46 stupňů od Měsíce, který je podobný duze a zde je vidět nad malebnou zimní krajinou. Dále je ještě vidět část celého 46 stupňového kruhového hala, což je zvláště u Měsíce velice vzácné, takže je vidět čtyřnásobné halo. Řada zasněžených stromů v popředí lemuje cestu Puerto de Navacerrada v pohoří Sierra de Guadarrama u Madridu. V pozadí je dobře známá zimní obloha včetně hvězdy Sirius, pásu v Orionu a hvězdy Betelgeuse, to vše mezi vnitřními a vnějšími oblouky. Hala a oblouky trvají typicky minuty až hodiny, takže pokud nějaké halo uvidíte, pozvěte rodinu, přátele nebo sousedy a podělte se o neobvyklý pohled čočkou oblohy.
Poznámka: S překladem pomohl Tomáš Tržický.

Krátký průzkum (anglicky): Už jste někdy viděli halo kolem Měsíce?

Štítky: Ledové krystaly, Moon halo, Lunar halo


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noční svítící oblačnost

Další informace »