Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed víru na severním pólu Saturnu

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Co to je na severním pólu Saturnu? Vír podivných a složitě vířících mračen. Střed tohoto víru do dosud nevídaných podrobností minulý týden z oběžné dráhy Saturnu zobrazila kosmická sonda Cassini. Tato mračna jsou ve středu neobvyklého hexagonálního oblačného systému, který obklopuje severní pól Saturnu. Saturnův severní pól se precesním pohybem před pár lety dostal do slunečního světla, sonda Cassini předtím pořizovala pouze infračervené snímky zastíněných oblastí. Snímek nahoře je surový a nezpracovaný a připravuje se pro publikování v roce 2013. Několik podobných snímků této oblasti bylo nedávno zpracováno do videa. Planetární vědci budou jistě pokračovat ve studiu této neobvyklé formace mračen ještě dlouho.

Astrofyzikové: (anglicky) Schůzka k výměně kódu v lednu

Štítky: Shadow, Total solar eclipse, Time-lapse


13. vesmírný týden 2020

13. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 23. 3. do 29. 3. 2020. Měsíc bude v novu. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Zájemci o komety si mohou dvě středně jasné prohlédnout relativně vysoko na obloze a jednu také večer nízko na západě. V neděli 29. března přecházíme na letní čas. Přes utlumení dění ve společnosti ještě probíhají nějaké starty raket a přípravy běží, s patřičnými karanténními opatřeními, i směrem ke startu Sojuzu k ISS. Před 365 lety se narodil Christiaan Huygens, objevitel měsíce Titan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC 2264 RGB SHO

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik   Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2020 obdržel snímek „NGC 2264“, jehož autorem je Pavol Kollarik. Za devatero horami a devatero řekami, ještě dál než běhá po obloze

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2019 Y4 Atlas

Další informace »