Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed víru na severním pólu Saturnu

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Co to je na severním pólu Saturnu? Vír podivných a složitě vířících mračen. Střed tohoto víru do dosud nevídaných podrobností minulý týden z oběžné dráhy Saturnu zobrazila kosmická sonda Cassini. Tato mračna jsou ve středu neobvyklého hexagonálního oblačného systému, který obklopuje severní pól Saturnu. Saturnův severní pól se precesním pohybem před pár lety dostal do slunečního světla, sonda Cassini předtím pořizovala pouze infračervené snímky zastíněných oblastí. Snímek nahoře je surový a nezpracovaný a připravuje se pro publikování v roce 2013. Několik podobných snímků této oblasti bylo nedávno zpracováno do videa. Planetární vědci budou jistě pokračovat ve studiu této neobvyklé formace mračen ještě dlouho.

Astrofyzikové: (anglicky) Schůzka k výměně kódu v lednu

Štítky: Shadow, Total solar eclipse, Time-lapse


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »