Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Střed víru na severním pólu Saturnu

Uznání: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Co to je na severním pólu Saturnu? Vír podivných a složitě vířících mračen. Střed tohoto víru do dosud nevídaných podrobností minulý týden z oběžné dráhy Saturnu zobrazila kosmická sonda Cassini. Tato mračna jsou ve středu neobvyklého hexagonálního oblačného systému, který obklopuje severní pól Saturnu. Saturnův severní pól se precesním pohybem před pár lety dostal do slunečního světla, sonda Cassini předtím pořizovala pouze infračervené snímky zastíněných oblastí. Snímek nahoře je surový a nezpracovaný a připravuje se pro publikování v roce 2013. Několik podobných snímků této oblasti bylo nedávno zpracováno do videa. Planetární vědci budou jistě pokračovat ve studiu této neobvyklé formace mračen ještě dlouho.

Astrofyzikové: (anglicky) Schůzka k výměně kódu v lednu

Štítky: Shadow, Total solar eclipse, Time-lapse


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »