Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plazmové výtrysky z radiové galaxie Herkules A

Uznání: NASA, ESA, S. Baum & C. O'Dea (RIT), R. Perley and W. Cotton (NRAO/AUI/NSF),
and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Proč z této galaxie vyvěrají tak nádherné výtrysky? Nikdo sice s jistotou neví, ale nejspíše to souvisí s aktivní superhmotnou černou dírou v jejím středu. Galaxie Herkules A ve středu snímku se ve viditelném světle zdá být docela normální eliptickou galaxií. Nicméně při zobrazení v rádiových vlnách se objeví ohromné, milión světelných let dlouhé plazmové výtrysky. Podrobná analýza ukazuje, že střed této galaxie, též známý jako 3C 348, je ve skutečnosti 1000 krát hmotnější, než naše vlastní Galaxie Mléčná dráha a že centrální černá díra je též téměř 1000 krát hmotnější, než černá díra ve středu naší Mléčné dráhy. Na snímku nahoře je do snímku z družice Země, z Hubblova kosmického dalekohledu, superponován rádiový obraz pořízený nedávno vylepšeným radioteleskopem VLA (Very Large Array) v Novém Mexiku v USA. Fyzika, která takové výtrysky vytváří, zůstává předmětem výzkumu, přičemž nejpravděpodobnějším zdrojem energie je hmota, která vířivě padá do centrální černé díry.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Shadow, Total solar eclipse, Time-lapse


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »