Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plazmové výtrysky z radiové galaxie Herkules A

Uznání: NASA, ESA, S. Baum & C. O'Dea (RIT), R. Perley and W. Cotton (NRAO/AUI/NSF),
and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Proč z této galaxie vyvěrají tak nádherné výtrysky? Nikdo sice s jistotou neví, ale nejspíše to souvisí s aktivní superhmotnou černou dírou v jejím středu. Galaxie Herkules A ve středu snímku se ve viditelném světle zdá být docela normální eliptickou galaxií. Nicméně při zobrazení v rádiových vlnách se objeví ohromné, milión světelných let dlouhé plazmové výtrysky. Podrobná analýza ukazuje, že střed této galaxie, též známý jako 3C 348, je ve skutečnosti 1000 krát hmotnější, než naše vlastní Galaxie Mléčná dráha a že centrální černá díra je též téměř 1000 krát hmotnější, než černá díra ve středu naší Mléčné dráhy. Na snímku nahoře je do snímku z družice Země, z Hubblova kosmického dalekohledu, superponován rádiový obraz pořízený nedávno vylepšeným radioteleskopem VLA (Very Large Array) v Novém Mexiku v USA. Fyzika, která takové výtrysky vytváří, zůstává předmětem výzkumu, přičemž nejpravděpodobnějším zdrojem energie je hmota, která vířivě padá do centrální černé díry.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Shadow, Total solar eclipse, Time-lapse


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »