Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. prosinec 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. prosinec 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Plazmové výtrysky z radiové galaxie Herkules A

Uznání: NASA, ESA, S. Baum & C. O'Dea (RIT), R. Perley and W. Cotton (NRAO/AUI/NSF),
and the Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

Proč z této galaxie vyvěrají tak nádherné výtrysky? Nikdo sice s jistotou neví, ale nejspíše to souvisí s aktivní superhmotnou černou dírou v jejím středu. Galaxie Herkules A ve středu snímku se ve viditelném světle zdá být docela normální eliptickou galaxií. Nicméně při zobrazení v rádiových vlnách se objeví ohromné, milión světelných let dlouhé plazmové výtrysky. Podrobná analýza ukazuje, že střed této galaxie, též známý jako 3C 348, je ve skutečnosti 1000 krát hmotnější, než naše vlastní Galaxie Mléčná dráha a že centrální černá díra je též téměř 1000 krát hmotnější, než černá díra ve středu naší Mléčné dráhy. Na snímku nahoře je do snímku z družice Země, z Hubblova kosmického dalekohledu, superponován rádiový obraz pořízený nedávno vylepšeným radioteleskopem VLA (Very Large Array) v Novém Mexiku v USA. Fyzika, která takové výtrysky vytváří, zůstává předmětem výzkumu, přičemž nejpravděpodobnějším zdrojem energie je hmota, která vířivě padá do centrální černé díry.

Sledujte APOD na: Facebooku (Daily, Sky, Spanish) nebo na Google Plus (Daily, River)

Štítky: Shadow, Total solar eclipse, Time-lapse


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C /2020 (Neowise)

Jasná a krásná kometa nad Českou Lípou.

Další informace »