Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ztemnělé město

Uznání a copyright: Photo Thierry Cohen / Courtesy Danziger Gallery, New York

Na skoro strašidelném pohledu, který nikdy nemůžete uvidět nad tmavými mrakodrapy Pudongu v Šanghaji v Číně, stoupají jasné hvězdy a centrální Mléčná dráha. K mrakodrapům města při pohledu na východ přes řeku Huangpu patří i 470 metrů vysoká pudongská věž Oriental Pearl Tower. Noční obloha sahá od hvězdy Antares a hvězd Štíra zcela vpravo až k Altairu v Orlovi vlevo. Fotograf Thierry Cohen zkombinoval denní snímek města s tmavou noční oblohou ze stejné šířky, ovšem kousek na západ od města Merzouga v Maroku, a vytvořil tak pohled na neviděnou skutečnost, součást série Ztemnělých měst. Výsledkem je noční obloha, která se sice o pár hodin dříve vypínala na Šanghají, ale tonula přitom ve světlech tohoto přímořského města.

Štítky: Mléčná dráha, Dark sky, Shanghai, Darkened cities


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »