Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ztemnělé město

Uznání a copyright: Photo Thierry Cohen / Courtesy Danziger Gallery, New York

Na skoro strašidelném pohledu, který nikdy nemůžete uvidět nad tmavými mrakodrapy Pudongu v Šanghaji v Číně, stoupají jasné hvězdy a centrální Mléčná dráha. K mrakodrapům města při pohledu na východ přes řeku Huangpu patří i 470 metrů vysoká pudongská věž Oriental Pearl Tower. Noční obloha sahá od hvězdy Antares a hvězd Štíra zcela vpravo až k Altairu v Orlovi vlevo. Fotograf Thierry Cohen zkombinoval denní snímek města s tmavou noční oblohou ze stejné šířky, ovšem kousek na západ od města Merzouga v Maroku, a vytvořil tak pohled na neviděnou skutečnost, součást série Ztemnělých měst. Výsledkem je noční obloha, která se sice o pár hodin dříve vypínala na Šanghají, ale tonula přitom ve světlech tohoto přímořského města.

Štítky: Mléčná dráha, Dark sky, Shanghai, Darkened cities


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »