Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Širokoúhlý snímek Galaktického centra

Uznání a copyright: Ivan Eder

Od Střelce po Štíra, centrální Mléčná dráha je opravdu krásná část noční oblohy planety Země. Tato nádherná oblast zabírá na tomto širokoúhlém snímku asi 30 stupňů. Působivý kosmický pohled zachycený v roce 2010 ukazuje spletité prachové pásy, jasné mlhoviny a hvězdokupy rozeseté po centrálním hvězdném poli naší Galaxie. Počínaje levou stranou, podívejte se na mlhoviny Lagunu a Trifid, Kočičí tlapku a napravo zase uvidíte temnou mlhovinu Dýmka a barvité mraky kolem Rho Ophiuchi a Antaresu (vpravo). Skutečný střed naší Galaxie se nachází asi 26 000 světelných let daleko a lze ho nalézt zde.

Štítky: Galaktický střed, Wide field, Dark River


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »