Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

S Titanem a Dione v první řadě

Uznání : Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Saturnovy měsíce obíhají v rovině jeho prstenců a tak mají neustálý dobrý výhled na tuto ohromnou plynnou planetu. Kosmická sonda Cassini se při svém průletu poblíž roviny prstenců o tuto jejich úžasnou perspektivu podělila. Prstence samotné jsou vidět, jak uprostřed dělí tento snímek z Cassini z května minulého roku. Na scéně vyniká největší měsíc Saturnu Titan a třetí největší měsíc Dione. Pozoruhodně tenké a jasné prstence dole vrhají na oblačnou pokrývku planety obloukovité stíny. Bledý Dione měří asi 1100 kilometrů a obíhá dále než 300 000 kilometrů od viditelného vnějšího okraje prstence A. Dione je vidět přes atmosférický závoj Titanovy atmosféry. Titan měří asi 5150 kilometrů a od sondy Cassini je asi 2,3 miliónů kilometrů daleko, zatímco Dione je daleko 3,2 miliónů kilometrů.
Poznámka překladatele. Ringside v tomto kontextu představuje slovní hříčku. Může znamenat první řadu v boxerském ringu, ale stejné slovo označuje i (Saturnův) prstenec.

Štítky: Saturn, Prstence, Titan, Dione


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »