Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

S Titanem a Dione v první řadě

Uznání : Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Saturnovy měsíce obíhají v rovině jeho prstenců a tak mají neustálý dobrý výhled na tuto ohromnou plynnou planetu. Kosmická sonda Cassini se při svém průletu poblíž roviny prstenců o tuto jejich úžasnou perspektivu podělila. Prstence samotné jsou vidět, jak uprostřed dělí tento snímek z Cassini z května minulého roku. Na scéně vyniká největší měsíc Saturnu Titan a třetí největší měsíc Dione. Pozoruhodně tenké a jasné prstence dole vrhají na oblačnou pokrývku planety obloukovité stíny. Bledý Dione měří asi 1100 kilometrů a obíhá dále než 300 000 kilometrů od viditelného vnějšího okraje prstence A. Dione je vidět přes atmosférický závoj Titanovy atmosféry. Titan měří asi 5150 kilometrů a od sondy Cassini je asi 2,3 miliónů kilometrů daleko, zatímco Dione je daleko 3,2 miliónů kilometrů.
Poznámka překladatele. Ringside v tomto kontextu představuje slovní hříčku. Může znamenat první řadu v boxerském ringu, ale stejné slovo označuje i (Saturnův) prstenec.

Štítky: Saturn, Prstence, Titan, Dione


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »