Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

S Titanem a Dione v první řadě

Uznání : Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Saturnovy měsíce obíhají v rovině jeho prstenců a tak mají neustálý dobrý výhled na tuto ohromnou plynnou planetu. Kosmická sonda Cassini se při svém průletu poblíž roviny prstenců o tuto jejich úžasnou perspektivu podělila. Prstence samotné jsou vidět, jak uprostřed dělí tento snímek z Cassini z května minulého roku. Na scéně vyniká největší měsíc Saturnu Titan a třetí největší měsíc Dione. Pozoruhodně tenké a jasné prstence dole vrhají na oblačnou pokrývku planety obloukovité stíny. Bledý Dione měří asi 1100 kilometrů a obíhá dále než 300 000 kilometrů od viditelného vnějšího okraje prstence A. Dione je vidět přes atmosférický závoj Titanovy atmosféry. Titan měří asi 5150 kilometrů a od sondy Cassini je asi 2,3 miliónů kilometrů daleko, zatímco Dione je daleko 3,2 miliónů kilometrů.
Poznámka překladatele. Ringside v tomto kontextu představuje slovní hříčku. Může znamenat první řadu v boxerském ringu, ale stejné slovo označuje i (Saturnův) prstenec.

Štítky: Saturn, Prstence, Titan, Dione


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »