Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

S Titanem a Dione v první řadě

Uznání : Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Saturnovy měsíce obíhají v rovině jeho prstenců a tak mají neustálý dobrý výhled na tuto ohromnou plynnou planetu. Kosmická sonda Cassini se při svém průletu poblíž roviny prstenců o tuto jejich úžasnou perspektivu podělila. Prstence samotné jsou vidět, jak uprostřed dělí tento snímek z Cassini z května minulého roku. Na scéně vyniká největší měsíc Saturnu Titan a třetí největší měsíc Dione. Pozoruhodně tenké a jasné prstence dole vrhají na oblačnou pokrývku planety obloukovité stíny. Bledý Dione měří asi 1100 kilometrů a obíhá dále než 300 000 kilometrů od viditelného vnějšího okraje prstence A. Dione je vidět přes atmosférický závoj Titanovy atmosféry. Titan měří asi 5150 kilometrů a od sondy Cassini je asi 2,3 miliónů kilometrů daleko, zatímco Dione je daleko 3,2 miliónů kilometrů.
Poznámka překladatele. Ringside v tomto kontextu představuje slovní hříčku. Může znamenat první řadu v boxerském ringu, ale stejné slovo označuje i (Saturnův) prstenec.

Štítky: Saturn, Prstence, Titan, Dione


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »