Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

S Titanem a Dione v první řadě

Uznání : Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Saturnovy měsíce obíhají v rovině jeho prstenců a tak mají neustálý dobrý výhled na tuto ohromnou plynnou planetu. Kosmická sonda Cassini se při svém průletu poblíž roviny prstenců o tuto jejich úžasnou perspektivu podělila. Prstence samotné jsou vidět, jak uprostřed dělí tento snímek z Cassini z května minulého roku. Na scéně vyniká největší měsíc Saturnu Titan a třetí největší měsíc Dione. Pozoruhodně tenké a jasné prstence dole vrhají na oblačnou pokrývku planety obloukovité stíny. Bledý Dione měří asi 1100 kilometrů a obíhá dále než 300 000 kilometrů od viditelného vnějšího okraje prstence A. Dione je vidět přes atmosférický závoj Titanovy atmosféry. Titan měří asi 5150 kilometrů a od sondy Cassini je asi 2,3 miliónů kilometrů daleko, zatímco Dione je daleko 3,2 miliónů kilometrů.
Poznámka překladatele. Ringside v tomto kontextu představuje slovní hříčku. Může znamenat první řadu v boxerském ringu, ale stejné slovo označuje i (Saturnův) prstenec.

Štítky: Saturn, Prstence, Titan, Dione


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »