Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká spirální galaxie NGC 1232

Uznání: FORS, 8.2-meter VLT Antu, ESO

Galaxie fascinují nejen tím, co je vidět, ale také tím co vidět není. Velká spirální galaxie NGC 1232, zachycená do podrobností jedním z nových Velmi velkých dalekohledů, je dobrým příkladem. Viditelné části dominují milióny jasných hvězd a temný prach chycený v gravitačním víru spirálních ramen, která se vinou kolem středu. Otevřené hvězdokupy obsahují jasné modré hvězdy, které jsou rozeseté podél spirálních ramen a mezi nimi jsou posázeny temné pásy hustého mezihvězdného prachu. Sice méně viditelné, ale detekovatelné jsou miliardy normálních hvězd a rozsáhlé části mezihvězdného plynu, které dávají dohromady tak vysokou hmotnost, že dominují dynamice vnitřní galaxie. Neviditelné je ale větší množství hmoty ve formě, které zatím neznáme, neboť k vysvětlení pohybu viditelné hmoty ve vnější galaxii je potřebná všudypřítomná temná hmota.

Štítky: Temní hmota, Spirální galaxie, NGC 1232


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »