Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. leden 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. leden 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká spirální galaxie NGC 1232

Uznání: FORS, 8.2-meter VLT Antu, ESO

Galaxie fascinují nejen tím, co je vidět, ale také tím co vidět není. Velká spirální galaxie NGC 1232, zachycená do podrobností jedním z nových Velmi velkých dalekohledů, je dobrým příkladem. Viditelné části dominují milióny jasných hvězd a temný prach chycený v gravitačním víru spirálních ramen, která se vinou kolem středu. Otevřené hvězdokupy obsahují jasné modré hvězdy, které jsou rozeseté podél spirálních ramen a mezi nimi jsou posázeny temné pásy hustého mezihvězdného prachu. Sice méně viditelné, ale detekovatelné jsou miliardy normálních hvězd a rozsáhlé části mezihvězdného plynu, které dávají dohromady tak vysokou hmotnost, že dominují dynamice vnitřní galaxie. Neviditelné je ale větší množství hmoty ve formě, které zatím neznáme, neboť k vysvětlení pohybu viditelné hmoty ve vnější galaxii je potřebná všudypřítomná temná hmota.

Štítky: Temní hmota, Spirální galaxie, NGC 1232


28. vesmírný týden 2020

28. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 7. do 12. 7. 2020. Měsíc ubývá od úplňku k poslední čtvrti. Velké planety Jupiter a Saturn jsou vidět skoro celou noc, Mars a Venuše nejlépe až ráno. Ranní oblohu doplňuje jasná kometa NEOWISE. Pokračuje sezóna NLC. V minulém týdnu jsme se dočkali čínských startů a letu Falconu 9. Electron byl neúspěšný a Vega ani neodstartovala. Před 70 roky se narodil objevitel slavné komety Hyakutake z roku 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tatranští skřítci

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2020 získal snímek „Tatranští skřítci“, jehož autory jsou Daniel Ščerba a Miloslav Druckmüller.     Bájné skřítky nalezneme snad po celém světě. Často kutají v horách rudu, tu a tam vylezou na zemský povrch a škodí nebo pomáhají.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2020 F3 NEOWISE I.

Kometa nad vršky stromů

Další informace »