Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jurijova planeta

Uznání: ISS Expedition 30, NASA

Také 12. dubna, ale 1961, se sovětský kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin stal prvním člověkem, který uviděl planetu Zemi z vesmíru. O svém pohledu z oběžné dráhy hlásil, že "Obloha je velice tmavá, Země je modravá. Všechno je vidět velice jasně". Jiný 12. duben, v roce 1981, organizace NASA vypustila svůj první raketoplán. Oslavujme v roce 2013 tímto snímkem z Mezinárodní kosmické stanice, na kterém je skvělý pohled z nízké oběžné dráhy Země v noci. Souhvězdí světel spojujících hustě zalidněná města podél východního atlantického pobřeží Spojených Států rámují dvě ruské kosmické lodi připojené ke kosmické stanici. Je snadné rozpoznat města, včetně New York City a Long Island vpravo. Odtud postupujte doleva k Philadelphii, Baltimore a k Washingtonu DC u středu obrázku.

Štítky: Yuri gagarin, Spaceflight, ISS, Planet earth


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »