Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jurijova planeta

Uznání: ISS Expedition 30, NASA

Také 12. dubna, ale 1961, se sovětský kosmonaut Jurij Alexejevič Gagarin stal prvním člověkem, který uviděl planetu Zemi z vesmíru. O svém pohledu z oběžné dráhy hlásil, že "Obloha je velice tmavá, Země je modravá. Všechno je vidět velice jasně". Jiný 12. duben, v roce 1981, organizace NASA vypustila svůj první raketoplán. Oslavujme v roce 2013 tímto snímkem z Mezinárodní kosmické stanice, na kterém je skvělý pohled z nízké oběžné dráhy Země v noci. Souhvězdí světel spojujících hustě zalidněná města podél východního atlantického pobřeží Spojených Států rámují dvě ruské kosmické lodi připojené ke kosmické stanici. Je snadné rozpoznat města, včetně New York City a Long Island vpravo. Odtud postupujte doleva k Philadelphii, Baltimore a k Washingtonu DC u středu obrázku.

Štítky: Yuri gagarin, Spaceflight, ISS, Planet earth


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »