Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výhled na kosmickou stanici

Uznání a copyright: Chris Hadfield (CSA); Annotation assistance: Vincent Berseth

Pokud byste vyhlédli z postranního okénka Mezinárodní kosmické stanice, co byste uviděli? Pokud byste byli letovým inženýrem Expedice 34 Chrisem Hadfieldem a vyhlédli byste 26. února z okénka japonského výzkumného modulu Kibo, tak byste uviděli ten pohled nahoře. V dálce je temnota vnějšího vesmíru a modř planety Země. K velkým součástem ISS patří dlouhé sluneční panely, které uhlopříčně probíhají shora vlevo a válcovitá přechodová komora tlakového modulu, která je vpravo dole. Na hlavním a doprovodném anotovaném snímku jsou vidět i s označením četné porty a platformy stanice. Za zvláštní pozornost stojí pohled na pár pračky se sušičkou vlevo, což jsou ve skutečnosti výzkumné platformy NASA HREP (blíž) a JAXA MCE (dál). Zlatou fólií pokrytý experiment za HREP je RAIDS (Remote Atmospheric and Ionospheric Detection System), který monitoruje světélkování atmosféry, zatímco k MCE patří přístroj JEM-GLIMS (Global Lightning and Sprite Measurements) na sledování výbojů v atmosféře. Současné posádce Expedice 35 nyní velí plukovník Hadfield a na palubě kosmické stanice má zůstat až do května.

Sledujte APOD španělsky: Na webu Observatorio a na facebooku Universo

Štítky: ISS, Kibo, Mouse over, Modules


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »