Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. duben 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. duben 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Výhled na kosmickou stanici

Uznání a copyright: Chris Hadfield (CSA); Annotation assistance: Vincent Berseth

Pokud byste vyhlédli z postranního okénka Mezinárodní kosmické stanice, co byste uviděli? Pokud byste byli letovým inženýrem Expedice 34 Chrisem Hadfieldem a vyhlédli byste 26. února z okénka japonského výzkumného modulu Kibo, tak byste uviděli ten pohled nahoře. V dálce je temnota vnějšího vesmíru a modř planety Země. K velkým součástem ISS patří dlouhé sluneční panely, které uhlopříčně probíhají shora vlevo a válcovitá přechodová komora tlakového modulu, která je vpravo dole. Na hlavním a doprovodném anotovaném snímku jsou vidět i s označením četné porty a platformy stanice. Za zvláštní pozornost stojí pohled na pár pračky se sušičkou vlevo, což jsou ve skutečnosti výzkumné platformy NASA HREP (blíž) a JAXA MCE (dál). Zlatou fólií pokrytý experiment za HREP je RAIDS (Remote Atmospheric and Ionospheric Detection System), který monitoruje světélkování atmosféry, zatímco k MCE patří přístroj JEM-GLIMS (Global Lightning and Sprite Measurements) na sledování výbojů v atmosféře. Současné posádce Expedice 35 nyní velí plukovník Hadfield a na palubě kosmické stanice má zůstat až do května.

Sledujte APOD španělsky: Na webu Observatorio a na facebooku Universo

Štítky: ISS, Kibo, Mouse over, Modules


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »